avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1591 soluții astăzi
Forum Activitate germ3

Activitate germ3

Domnul meu ,am ridicat problema serviciului dar mi s-a raspuns ca asa a scris asistenta sociala a comunei in dosar ,eu nu puteam sa solicit o adeverinta de la secretariatul firmei la care lucra fostul sot si astfel am fost >trasa pe sfoara >.Nu pot dovedi ajutorul parintilor prin nici un document ,nu m-am gandit ca vom divorta ,ca nu voi avea cu cine sa discut intr-un astfel de caz ,nici atat .Regret situatia in care am ajuns dar nu poti sa sti de la inceput cum se schimba unele persoane .Cu respect ,o femeie care spera la un final fericit .
Abea acum la partaj am inteles ca a depus adeverinta de venit,A fost angajat cu contract de munca individual la acea vreme ,nimeni nu i-a cerut adeverinta de venit la procesul de divort .Da avocata care ma reprezinta in instanta a cerut atribuirea imobilului .Sunt constienta ca trebuie sa-i platesc lui sulta si sunt in stare sa muncesc pe branci pana ii achit sulta pentru ca vreau sa-mi stiu copiii in siguranta
a spus asistentei sociale ca lucreaza ocazional desi aceasta stia foarte bine faptul ca lucreaza zilnic, pentru ca trecea mereu cu microbuzul pe langa ea ,da am inca avocata ,dar nu imi da lamuriri ,mereu imi spune ca pentru copiii trebuie sa mi se acorde atribuirea casei ,recent am aflat ca el a cerut cele mai bune camere iar doamna nu e de acord cu aceasta ,fapt pentru care se tot amana termenele .De copii momentau au grija parintii mei ,stau acasa dar merg la masa la bunici ,e distanta doar de 40 m intre case . saptamana viitoare voi fi langa ei ,pentru ca nu mai rezist sa-mi spuna ca ii fugareste ,ca le taie curentul etc ...ei nu spun nimic nimanui despre toate acestea ,pentru ca eu sunt plecata , nu vor sa avem probleme din cauza ca nu sunt langa ei si vor sa ma stie in siguranta
Buna ziua!
Sunt mama a trei copii,dupa o casatorie de 14 ani cu agresiuni verbale si fizice nenumarate si amenintari cu moartea din partea fostului sot, am divortat . Copiii mi-au fost incredintati spre crestere si ingrijire .Dupa un an de la divort fostul sot m-a obligat ,verbal desigur, sa depun dosarul pentru partajul bunurilor .Mentionez ca in primii 5 ani ai casatoriei nu am avut serviciu dar am ingrijit copiii dar am muncit acasa,am crescut animale pentru vanzare dar am avut si pamant luat in arenda pe care il lucram cu parintii mei ,pentru ca fostul sot era tractorist pleca dimineata si venea seara .parintii mei mi-au cumparat terenul pentru casa si din banii de la nunta ,plus ceea ce iesea din vanzarea viteilor ,porcilor si produselor agricole,plus ajutorul parintilor mei ,tatal meu avea pe atunci o pensie de 1300lei , ne-am ridicat o casa ,apoi m-am angajat ,am facut si studii superioare fara plata ,prin programul PIR,nu am mai muncit atat de mult in agricultura dar era foarte multa munca si acasa ,plus copiii, iar la salarul de pe vara faceam mereu cate ceva pentru casa ,geamuri termopan,sobe teracota ,apa curenta in bucatarie ,gresie ,faianta ,parchet ,in fiecare vara cate ceva pentru ca era salarul pe 3 luni .dupa un proces de un an si jumatate in care fostul sot a incercat sa demonstreze prin declaratii mincinoase si cu martori mincinori care nu mi-au intrat in casa niciodata ,ca eu nu am avut nici o contributie ,a vrut sa castige toata casa si sa ma dea afara cu toti cei trei copiii ,s-a ajus cumva la a ni se atribui fiecaruia cate 2 camere ,nepunandu-se la socoteala copiii si nici faptul ca el era foarte agresiv si violent ,ca a batut si fugarit copiii pentru ca au ales sa ramana cu mine ,le-a si spus de nenumarate ori ca pentru ei nu exista ,m-a amenintat cu moartea in fata copiilor ,si am depus plangere ,dar degeaba ,pentru ca fratele lui lucreaza pentru cineva mare de prin tribunal ,om de casa ,si nu a patit absolut nimic ,doar o mica amenda de 150 de lei care si aceea la contestatie a fost stearsa .Ma intreb acum ce lege le da drepturi unor astfel de ,,oameni ,,,ce pot sa fac sa ramana casa copiilor ,nu mie ,pentru ca eu ma voi casatorii ,dar vreau sa ma asigur ca ei au acoperisul deasupra capului la orice ora fara frica ca tatal lor ii va fugari de cate orii va vrea .
Inca o mentiune ,de 8 luni am plecat in strainatate cu contract de munca sa am cu ce sa-mi intretin copiii pentru ca din salarul de bugetar nu puteam sa le asigur decat hrana zilnica ,fostul sot nu le da nimic inafara de minima pensie alimentara desi lucreaza si are 1700 lei salar ,lor le da 300 si nimic altceva ,sta in casa cu ei ..si e total dezinteresat .in public vorbeste ca are grija de ei ,dar copiii pot fi audiati si se poate demonstra ca nici nu-i baga in seama ,mai ales ca a incuiat usa de la bucatarie ,o deschide doar cand vine cineva de la asistenta sociala sau de la expertiza casei ....sunt bulversata .ma puteti ajuta cu raspunsuri ,va rog !!!