avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate ana123456

Activitate ana123456

Răspuns la discuția drept la apel ...
multumesc frumos pentru raspuns :*:* .. dar daca se intampla ca noi, paratii, sa pierdem in apel .. prin absurd vorbim.. ar trebui sa ii platim ei cheltuieli de judecata .. ma refer la taxa de timbru de la primul proces la cei 50% de la al doilea + bani dati la avocat in ambele procese ?
buna ziua ! tocmai am avut un proces cu o batrana la care am avut act de donatie cu uz fruct viager(doar sa o ingropam). procesul s-a terminat dar batrana nu a castigat ba' mai mult i-au venit si cheltuieli de judecata (1000 lei) pe care trebuie sa le acorde paratilor (noua).in prima faza aceasta,reclamanta, a fost pusa sa platesca taxa de timbru in valoare de 1200 lei jumatate la inceperea procesului si in transe egale restul de bani =D> . mai are de platit pana in augut . acum cateva zile (5 zile in urma) a venit hotararea .=D> prin care reiese faptul ca aceasta a pierdut. la sfarsitul hotararie scrie ca "reclamata are drept la apel in termen de 15 zile." vreau sa stiu daca are voie sa faca apel chiar daca nu a terminat de platit taxa de timbru si nici nu a achitat paratilor cheltuielile de judecata? trebuie sa aduca dovezi certe cu privire la deschiderea unui nou apel , ma refer daca trebuie sa demonstreze in vreun fel ca i s-au incalcat niste drepturi de cand s-a inceput procesul?. paratii nu au mai fost la ia ,ba' mai mult nici nu a locuit cu ea niciodata..: justcuz: ea aduce tot felul de motive prostesti cum ca martorii acesteia nu au fost buni si nici avocata nu ia fost buna.pe scurt care e diferenta intre recurs si apel .. si poate sa ii respinga de prima data actiunea la apel la judecatorie ?