avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate monicaraluca

Activitate monicaraluca

nu vreau sa preschim actul de conesiune. tata a fost trecut probabil in mod eronat ca si proprietar cu drept de folosinta el fiind deja decedat la momentul cumpararii locului de veci. deci nu are ce sa lase mostenire. nu exista un bun nici mobil nici imobil nici loc de veci cum ar putea exista un certificat de mostenitor. Eu vreau doar sa achit taxele, nu sunt interesata sa am un loc de veci.
eu nu doresc sa modific actul de concesiune, vreau doar sa platesc taxele sa nu ma trezesc ca ingroapa pe altcineva in locul tatalui meu. acest loc de veci a fost cumparat de mama dar de fapt cred ca a fost trecut defunctul cu drept de folosinta. problema este ca nu gasesc actul vechi de concesiune unde ar putea figura mama ca detinatoare a dreptului de folosinta si atunci as putea reconcesiona fara probleme . Dar daca este trecut defunctul ca proprietar este clar o eroare acesta neputand cumpara un loc de veci si nici sa il lase mostenire. Nu conteaza pe ce nume este acel contract eu vreau doar sa pot plati taxele pentru a nu avea probleme nu sunt interesata sa detin un loc de veci. Pot gasi undeva o copie conforma cu originalul al acelui act de concesiune?
ynocentta a scris:

De regula,potrivit prevederilor stabilite prin HCL, inscrierea concesiunii unui loc de inhumare de pe numele titularului pe numele altei persoane se realizeaza fie prin declaratie autentificata a titularului care cedeaza dreptul sau de concesiune altei persoane, fie pe baza certificatului de mostenitor care stabileste succesorul ce urmeaza a fi beneficiarul dreptului de folosinta a locului de inhumare.
Prin urmare, pentru materializarea interesului dvs este imperios necesar sa acceptati si sa dezbateti succesiunea defunctutlui titular al dreptului de folosinta loc de inhumare
onată.
La baza efectuarii fiecarei transcrieri va sta un act notarial (certificat de mostenitor, de
legatar sau act de donatie autentificate) ori hotarare judecatoreasca irevocabila in cuprinsul carora va fi specificat expres locul de veci ce face obiectul transcrierii, precum si calitatea dobanditorului.
In caz de deces a titularului concesiunii, dreptului de folosinta asupra locului de veci, se
transmite potrivit legilor succesorale inscrise in Codul civil in intervalul duratei concesiunii.



Eu nu doresc sa modific titularul concesiunii vreau doar sa platesc pentru a fi in regula la cimitir problema este ca nu am actul vechi de concesiune si ca cei de la DSP spun ca acesta este pe numele defunctului adica acesta ar fi cumparat groapa dupa ce a decedat. Mama a cumparat de fapt acest loc de veci dar cred ca atunci a fost trecut defunctul ca avand drept de folosinta. De fapt nu exista un bun nici mobil nici imobil ce poate fi dezbatut.
mostenirea carui bun trebuie dezbatuta este clar ca defunctul nu a putut cumpara loc de veci si nu ma deranjeaza daca este trecuta concesiunea pe numele sotiei defunctului. A existat deja un act de concesiune iar eu vreau doar reinorea lui nu modificarea acestuia. Singurul meu interes este sa pot plati darile la cimitir. Exista undeva o copie a acelui act pentru ca daca este pe numele mamei nu mai este cazul sa se dezbata nimic iar daca este pe numele defunctului este clar o greseala, nu a mea si nu inteleg de ce trebuie sa mi-o asum eu.
Multumesc frumos
Am pierdut actul de concesiune a locului de veci, concesiunea acestuia a expirat (25 ani) si am vrut sa o reconcesionez, am facut anunt in ziar referitor la pierderea actului de concesiune. De la DSP mi se solicita certificat de calitate de mostenitor care ar costa 180ron iar eu consider ca nu este cazul deoarece acesta este un drept de folosinta nu de proprietate mai mult defunctul nu isi putea cumpara singur loc de veci. Doresc sa platesc doar reconcesionarea fara a plati alte dari la notari sau avocati. Unde pot gasi o copie a actului de concesiune vechi? mentionez ca defunctul este tatal meu si vreau doar sa fie in legalitate nu sa dobandesc locuri de veci. Am prezentat si certificate de nastere, casatorie, deces din care reiese ca sunt fiica. Nu ma deranjeaza nici daca acest loc de veci este trecut pe numele sotiei sau surorii defunctului. As dori doar sa reconcesionez acest loc cu cat mai putine dari si drumuri inutile. Va multumesc