avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate justinBib

Activitate justinBib

Buna ziua,
Reprezint o Asociatie non-profit, care are ca obiect educatia tinerilor si sunt interesat de procedura de inmatriclularea a unui auto din SUA. Persoana binevoitoare din SUA e de acord sa faca o donatie in numele asociatiei, astfel asociatia nu va plati pentru vehicul.
1. In cazul importului, fundatia va trebui sa plateasca taxe vamale si TVA? Daca da, la ce valoare(avand in vedere ca masina fost gratuita)?
2. Asociatia va plati taxa de inmatriculare?

Orice sfat e pretuit!
Buna,
Problema mea este urmatoarea: in 2005 am vandut un auto indeplinind toate procedurile legale, contract VC, completare talon cu numele viitorului proprietar, predare acte cumparatorului. Acesta nu a inmatriculat masina pe numele lui (datoria sa) deci nu e radiata de pe numele meu. In baza contractului am scos-o de la plata impozitului de la primarie dar inca figurez in evidentele politiei cu masina pe numele meu. Am confirmarea ca masina a schimbat mai multi proprietari si imi e imposibil sa o mai localizez. Am inteles ca as putea cere radierea prin instanta doar ca in acest moment NU MAI AM CONTRACTUL DE V-C incheiat cu cumparatorul si nici o copie a actelor masinii.
Va intreb: dovada scoaterii de la plata impozitului in baza contractului de la primarie imi e suficienta sa solicit radierea prin instanta si daca da cum obtin aceasta dovada( in urma unei cereri, copie a contractului din arhivele primariei?)
Orice sugestie e apreciata.
Multumesc.