avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate puiutzubleg

Activitate puiutzubleg

@Miheia 7: 5 Multumesc de raspuns. Mi-ai clarificat o curiozitate, mai ales ca asa cum spuneam, prietenei mele nu i s-a facut nici poza si nici macar copie de pe buletin!

@trope_doi Multumesc de mesaj. Doar ca in cazul prietenei mele lucrurile au stat altfel...Nu s-a dat interdictie de catre un organ judecatoresc, nici macar nu a fost chemata politia. A fost sa zicem doar exprimarea unui agent de paza. Poate sa fi fost doar sazicem indreptatit de conjunctura si a dorit sa "o zdruncine" pe prietena mea, ca sa-si bage mintile-n cap...Sau un mod de a arata "cine-i sefu" (fara a vrea sa fiu tendentioasa...).

Eu doar eram curioasa sa stiu cum se poate sa dai interdictie (chiar si asa verbal)...cand nu ai nicaieri poza "faptasului".
Puiutzubleg nu poate sa impuna cuiva sa faca altceva decat vrea...Am atras atentia prietenei ca nu e bine ce face, am incercat sa o conving sa renunte. N-am avut totusi sange in vene sa ma duc eu sa o denunt...Oarecum partasa, da am fost...insa lucrurile sunt complicate, chiar daca la o prima faza pot fi simplificate prin "furtu-i furt..".
Buna ziua stimate domnule Patrascu Razvan,

Este adevarat ceea ce spuneti cu privire la infractionalitate....doar ca nu pricep partea cu victimizarea. Nu se victimizeaza nimeni! Am expus un caz, la care am fost martora si am cerut o parere, mai mult pentru cultura mea generala. In plus, va dau dreptate si vis-a-vis de partea cu "ti gresit iar pe viitor sa nu mai comiteti genul acesta de fapte." (cu toate ca nu eu sunt faptasa, dar citesc in numele prietenei mele...), doar ca vedeti dumneavoastra, cred ca acest gen de infractiuni vor fi in foarte mare crestere, ca urmare a faptului ca somajul se adanceste si-si extinde ramurile peste tot. Prietena mea, la fel ca si mine, este de aproape 5 luni in somaj si cautam cu disperare si din pacate nu gasim... Ceea ce a sustras din magazin au fost 2 jucarii pentru copilul ei, deoarece se apropie 1 iunie si nu avea...E adevarat ca sunt multi in situatii poate chiar si mai disperate, doar ca nu poti judeca omul pentru o clipa de ratacire, pentru ca asta a fost in cazul ei...deoarece reactia cand i-am zis sa stea cuminte, a fost "da...stiu ca nu e bine si o sa-mi stea in gat jucariile astea, dar decat sa-l vad pe cel mic deceptionat..."... Si am tacut...

In plus, domnii agenti despre care am facut referie ca fac pe Gigi Duru cand gasesc cate-o muiere proasta, nu i-am gratulat degeaba...Mai erau 2 "domni" care aveau "prada bogata" si dumnealor nu au avut tupeul sa-si infoaie creasta si sa-si arate muschii, vorbeau respectuos, fara circ.... iar prietena mea, care oricum se facuse mica de rusine si de teama la ce se putea intampla pe mai departe...si remuscari...au avut grija sa o faca sa se simta de parca a furat Romania cu totul!...





Buna ziua si va multumesc pentru raspunsuri. Eu n-am problema cu intratul, am fost doar martora....acum sincera sa fiu, cand a zis "va dau interdictie de intrare in orice hipermarket din Bucuresti", nu stiu daca vorbea la plural sau era "politicos" :). Doar ca prietena mea este intr-o mare dilema, fiind cel mai apropiat magazin de casa ei...

Eu i-am zis ca in principiu, nu prea vad cum ar putea sa-si dea seama...ca doar nu i-au facut poza fata-profil, nu i-au pus poza la intrare si nici agentii de paza nu-i vad umbland prin magazin la vanat, cu poza ei in mana, ca o icoana :))... Doar, singura modalitate, ar fi daca foloseste cardul acela de fidelitate ..

Dar daca-si baga mintile-n cap (si oricum cred ca i-a ajuns aventura si adrenalina...) si ajunge la casa, plateste tot ce a luat, foloseste cardul...chiar daca vine paza...poate sa o ia la controlat si puricat, dar daca nu gaseste nimic asupra ei...cam ce ar putea sa-i faca?

Din pacate, "domnii" agenti de paza de pe la noi,se cred un fel de James Bond si cand prind cate o tantaloaica careia i-au fluturat un pic mintile, fac repede circ si pe Gigi Duru...
Buna ziua,

In urma cu o saptamana, am fost fara sa vreau martora unor evenimente, fiind la cumparaturi cu o prietena. Aceasta a sustras dintr-un hipermarket unele produse, la iesire, am fost oprite de un agent de paza. M-au luat si pe mine la cotrobait,dar m-au lasat in pace cand au vazut ca sunt ok si nu aveam nimic suspect la mine. Prietena mea era deja alba la fata,a scos produsele sustrase...

La inceput au amenintat-o cu dosar penal, cu politia... Dupa aceea, agentul de paza s-a apucat si a scris pe ceva care semana a factura sau ceva de genul, toate produsele sustrase si a completat si datele din buletin. I-a zis ca daca achita suma totala, de 3 ori, nu cheama politia... Prietena mea s-a aratat dispusa sa incerce sa faca rost de bani,chiar intreband de o casa de amanet,unde sa-si amaneteze verigheta, doar sa scape... Pana la urma, cand s-a facut totalul, au pus-o sa plateasca doar suma respectiva (nemultiplicata cu nimic). Prietena mea a zis ca ok, a chemat pe cineva sa-i aduca banii, dar domnul de la paza i-a zis ca poate achita returnand produsele deja cumparate si care erau in cos, iar dupa aia sa dispara din magazin pentru ca o sa aiba ei grija sa dea "ordin de interdictie de a mai intra in orice hipermarket din Bucuresti".
De o saptamana prietena mea e agitata si nu-si gaseste locul,intrebandu-se ce se va alege de ea... Politia nu a fost chemata,n-a fost facut proces verbal, nu a semnat nimic si nu i s-a facut copie dupa buletin (doar datele completate pe acea foaie). Exista sanse sa se trezeasca chemata totusi la politie?
Ce inseamna interdictia aceea de care vorbea agentul de paza? Daca totusi intra in magazinul respectiv, dar e "cuminte" (ca si-a invatat lectia cu varf si indesat), cum isi dau seama cei de la paza? Ce se intampla daca sa zicem ca domnii de la paza o "vad" sau afla ca a incalcat "interdictia"?
Va multumim