avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate marius_1981

Activitate marius_1981

Răspuns la discuția bransare la canalizare
Buna seara.
Am revenit, poate o sa aveti timp sa imi raspundeti. Pana la urma o sa fac canalizarea pe cheltuiala proprie. Dar ma vad nevoit sa va scriu. de ce? In ultima vreme am discutat cu mai multi cetateni din aceeasi localitate despre problema canalizarii si se pare ca sunt multi nemultumiti. Canalizarea s-a facut se pare dupa anumite criterii mai putin normale.Adica o straduta indepartata unde locuieste un consiler local are canalizare plus bransamente la fiecare casa, pe cand multe alte strazi mai apropiate de centrul comunei nu au. In plus, chestia care m-a facut cu adevarat sa va scriu este urmatoarea:
Dupa cum v-am mai spus de la casa mea, in stanga si in dreapta exista camine de canal la a doua casa, aproximativ 35 m in fiecare parte. Unul dintre vecini, mi-a spus urmatoarele: s-a inscris pe lista de bransamente de canalizare inca din 2013 cand s-a facut proiectul cu 2 bransamente, avand 2 case pe curte. In urma cu vreo 2-3 saptamani se lucra la bransamente in zona si pur si simplu cand au ajuns muncitorii la el, au trecut mai departe.Raspunsul firmei constructoare a fost ca viceprimarul le-a dat indicatii ca acolo sa nu faca bransament. Deci, mai concret primarul si viceprimarul fac ce vor. E normal? Majoritatea oamenilor sunt mai in varsta, pur si simplu accepta toate astea fara sa faca nimic, dar eu chiar nu pot, As vrea sa am acces la un proiect detaliat cu un plan de situatie in care sa fie trecute fiecare bransament la canalizare. Sau o lista. Pe e-licitatie.ro am gasit documentatia dar nu exista asa ceva. Probabil le-a fost dat doar firmei constructoare acest proiect cu detalii de executie. In proiectul publicat pentru licitatie era specificat doar numarul de bransamente. Din moment ce faci un proiect, ai un numar de bransamente care trebuie executate, trebuie sa ai si locatiile lor, nu? Daca tot e vorba de licitatie si de atribuiri, pe langa contractul initial, contract unde erau prinse si bransamentele la canalizare si care bransamente s-au facut doar anul trecut in 2016... mai sunt doua contracte atribuite aceleiasi firme, prin incredintare directa, pe sume frumoase. Deci bransamentele la reteaua de canalizare s-au facut doar anul trecut, dupa ce au fost atribuite si aceste contracte suplimentare, desi ele erau prinse in contractul initial. Nici asta nu miroase bine... si cu toate astea nici acum nu is facute nici jumatate din numarul de bransamente la canalizare.

Va rog sa imi spuneti cui sa ma adresez pentru a sesiza aceste aspecte, pentru ca aceste lucruri trebuie verificate de o autoritate competenta in astfel de situatii.. daca exista in tara asta asa ceva. Totusi e vorba de bani publici, iar comuna nu e mosia primarului, sa faca ce vrea si cum vrea cu banii primariei.
Răspuns la discuția bransare la canalizare
Reteaua de canalizare e pe partea cealalta a soselei. Din loc in loc s-au facut traversari. Pe partea mea, cel mai apropiat camin e la 30-40m. Dar exista ternuri goale, fara constructii, la 3-4 case de mine, si in stanga si in dreapta, unde se face bransament pana la gard. Eu o consider discriminare...
Buna ziua. Am o problema si poate ma ajutati cu un sfat.
Mi-am construit o casa la tara, intr-o comuna, jud. Mures, nu are importanta unde. Anul trecut, cand am inceput constructia se lucra in zona la reteaua de canalizare. Am fost pe la primarie sa vad cum sta treaba si m-am trecut pe o lista pentru bransamente la canalizare, oricum, zicea viceprimarul, ca se va face la toata lumea reteaua de canalizare pana la limita de proprietate, undeva langa gard, unde se va monta un camin, urmand ca de acolo pana in casa sa o fac eu.
Am avansat cu lucrarile si am mers din nou la primarie sa vad ce se intampla cu canalizarea si... surpriza.. nu se mai face la toata lumea, cel putin nu la mine. Daca vreau sa am canalizare, mi-a spus acelasi domn viceprimar, va trebui sa imi fac singur pana la cel mai apropiat camin care e la aproximativ 30-40 metri. Motivul ar fi ca in etapa asta nu au prins gradinile, atunci cand au facut ei proiectul pe locul meu era o gradina... Ok, sa zicem ca il cred, dar acum eu am casa si nu mi se face canalizare, pe cand o gramada de terenuri goale (gradini sau terenuri pustii) au trase canalizarea pana langa gard, se lucreaza chiar in perioada asta la bransamente. Alea au fost prinse in proiect? Sau de ce nu imi fac mie, pt ca am casa si sa nu mai faca la o gradina, unde chiar nu e nevoie.

Pot face ceva in acest sens?
Pot obliga cumva primaria sa imi faca si mie bransamentul de canalizare pana la limita de proprietate?
Răspuns la discuția rabla 2013
Asta am citit si eu. sa inteleg atunci ca o sa o primeasca... Multumesc de raspunsuri. :)
Răspuns la discuția rabla 2013
pai da, intrebarea ar fi daca se ia in considerare anul inmatricularii adica 2003 si atunci se poate spune ca e 10 ani sau exact data inmatricularii si atunci nu au trecut exact 10 ani.....
Discuție rabla 2013
se poate preda la "rabla" un autoturism fabricatie 2003, inmatriculat in august 2003? sau trebuie sa astept sa implineasca exact 10 ani de la prima inmatriculare?