Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... rabla 2013
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

rabla 2013

se poate preda la "rabla" un autoturism fabricatie 2003, inmatriculat in august 2003? sau trebuie sa astept sa implineasca exact 10 ani de la prima inmatriculare?
In opinia mea va incadrati.

"programul se adreseaza, ca si pana acum, persoanelor fizice si juridice care detin autovehicule mai vechi de 10 ani, precum si unitatilor administrativ-teritoriale, institutiilor publice sau institutelor de cercetare-dezvoltare infiintate ca institutii publice care detin autovehicule mai vechi de 5 ani."

Citeste mai mult:
www.avocatnet.ro/content/art...

cititi si ghidul atasat la acest articol
carmen01011958, moderator
pai da, intrebarea ar fi daca se ia in considerare anul inmatricularii adica 2003 si atunci se poate spune ca e 10 ani sau exact data inmatricularii si atunci nu au trecut exact 10 ani.....
In regulament la art 2, alin 1, lit.g) precizeaza
...şi care are o vechime mai mare sau egală cu: 10 ani de la anul fabricaţiei..."
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Asta am citit si eu. sa inteleg atunci ca o sa o primeasca... Multumesc de raspunsuri. :)