avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... rabla 2013
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

rabla 2013

se poate preda la "rabla" un autoturism fabricatie 2003, inmatriculat in august 2003? sau trebuie sa astept sa implineasca exact 10 ani de la prima inmatriculare?
Cel mai recent răspuns: marius_1981 , utilizator 10:37, 29 Mai 2013
In opinia mea va incadrati.

"programul se adreseaza, ca si pana acum, persoanelor fizice si juridice care detin autovehicule mai vechi de 10 ani, precum si unitatilor administrativ-teritoriale, institutiilor publice sau institutelor de cercetare-dezvoltare infiintate ca institutii publice care detin autovehicule mai vechi de 5 ani."

Citeste mai mult:
www.avocatnet.ro/content/art...

cititi si ghidul atasat la acest articol
Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2013
carmen01011958, moderator
pai da, intrebarea ar fi daca se ia in considerare anul inmatricularii adica 2003 si atunci se poate spune ca e 10 ani sau exact data inmatricularii si atunci nu au trecut exact 10 ani.....
In regulament la art 2, alin 1, lit.g) precizeaza
...şi care are o vechime mai mare sau egală cu: 10 ani de la anul fabricaţiei..."
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Asta am citit si eu. sa inteleg atunci ca o sa o primeasca... Multumesc de raspunsuri. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rabla 2017 itineris itineris Buna ziua. Stiu ca se specifica ca masina sa fie inmatriculata in Romania inainte de 31.12.2009 dar daca detin un autoturism achizitionat anul trecut dar prima ... (vezi toată discuția)
Programul rabla (proprietar in strainatate) paulgr paulgr am o masina proprietate personala inregistrata afara de mai bine de 7 ani..Pot sa o inscriu in programul rabla .Sant cetatean roman (vezi toată discuția)
Decizia privind stabilirea sumei reprezentand timbrul de mediu pentru autovehicule nu poate fi modificata daca se schimba vechimea autivehiculului? aurelvultur aurelvultur Am cumparat din Austria un autoturism fabricat pe 08-08-2003, prima inmatriculare pe 07-11-2003, CO2: 135, cilindree 1461, diesel. Pe 14-09-2015 am primit ... (vezi toată discuția)