avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Activitate tiab

Activitate tiab

Dar in speta noastra inteleg ca angajatorul a actionat conform legii. Deci ce rost are sa ne luptam cu morile de vant ? Sa deschid un proces ca sa primesc raspunsul ca angajatorul nu a incalcat legea ?
Multumesc pentru raspuns. Din pacate va trebui sa regret si eu ca fetita si-a parasit un loc de munca inaintea acestuia, care nu era compatibil cu pregatirea ei dar era sigur si am incurajat-o impotriva vointei ei sa-si paraseasca vechiul job ca sa aibe un cv bun si experienta in domeniul ei. Daca mai intalneste 2-3 angajatori care vor proceda la fel , oare ce va mai intelege tanara absolventa ?
Buna seara, fetita noastra absolventa ASE cu master in 2014, s-a angajat acum o luna la o companie, cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, semnat a 3 a zi de la angajare, primele 3 zile fiind mobilizati toti angajatii la curatenie, firma tocmai isi schimbase sediul intr-un spatiu mai mare. Incadrata pe functia asistent manager si la sugestia managerilor i s-au facut 2 contracte, cate unul cu fiecare firma pentru 4ore/ zi/ 20 de ore pe saptamana, urmand ea sa lucreze 8 ore zilnic in aceeasi companie, cele 2 firme avand birourile in acelasi sediu, salariul de baza brut fiind de 1379 lei pentru fiecare contract. I-a cerut sa-si faca card la o anume banca pentru plata salariului. Pana in a 30 a zi a primit aprecieri pentru activitatea depusa, iar in ultima zi i s-a spus ca firma se restructureaza si nu mai are nevoie de toti angajatii si ea impreuna cu o alta colega angajata in aceeasi zi li s-a spus sa nu mai vina la munca de a 2 a zi. Ei au facut o precizare ca nu ii acorda despagubiri sau preaviz pentru ca a fost in perioada de proba, cu toate ca in contract scrie cum am precizat si nu i s-a transmis niciodata ca ar fi in proba.
A verificat cardul si pana la ora asta nu ii intrasera decat in jur de 850 ron drepturi salariale.
Este legal cum au procedat angajatorii ? Are fetita alte drepturi ?
Va multumim.