avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela217

Activitate mihaela217

Răspuns la discuția desfiintare post
Buna ziua, lucrez intr-o multinationala. Exista un serviciu de vanzari produse de baza si un birou in cadrul acestui serviciu de vanzari produse auxiliare, din care fac parte impreuna cu un alt angajat. Cu ceva timp in urma din cauza unor conflicte de interese superiorul ierarhic si-a propus sa ne concedieze. Timp de o luna s-au facut presiuni (avem mailuri doveditoare), s-a auditat activitatea noastra, au fost facute numeroase sesizari conducerii, dar nu au putut demonstra ca am fi prejudiciat firma intr-un fel. Precizez ca biroul nostru aduce venituri firmei, deci nu este o activitate paguboasa. In momentul in care au fazut ca nu ne-am dat demisiile in urma intimidarilor, am primit o instiintare interna de a preda toata activitatea colegilor din serviciul din care face parte biroul nostru. Precizez ca nu a fost emisa nici o decizie din partea conducerii centrale a companiei privind desfiintarea posturilor noastre, respectiv nu a fost motivata altfel aceasta hotarare decat "restructurarea serviciului de vanzari". Din cate m-am interesat trebuie sa existe o succesiune de etape pentru a recurge la desfiintarea propriu zisa, modificari in organigrama, motivari serioase si solide, fapte care nu s-au intamplat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in aceasta situatie. Multumesc.