avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate andreiion

Activitate andreiion

Răspuns la discuția Problema mostenire
Ideea este ca a venit peste mine cu fiul meu, noi ne-am incuiat in casa stiind ca sunt violenti si mi-au spart usa si un geam si m-au lovit. Mi-am scos certificat medico-legal in care scrie ca necesit ingrijiri medicale 4-5 zile si am depus plangere penala la politie impotriva amandorura.

Ei la politie au declarat ca eu i-am lovit pe ei si ca nu este adevarat nimic si ca ne vor evacua. Dar eu cand am sunat la 112 si la salvare ei au fugit. De ce nu au ramas daca eu i-am atins in vreun fel si ei aveau tot dreptul sa-mi sparga usa si geamul?
Pe langa asta nu inteleg de ce politia nu a facut nicio constatare a faptului ca toate cioburile erau inauntru si ghivecele cu flori cu care au aruncat prin geam tot in casa eram. Vecinii nu vor sa fie martori cu toate ca au auzit si probabil si vazut. Ce trebuie sa fac in acest caz?

Primim telefoane din partea lor la 12-1 noaptea, ne-au amenintat cu moartea in nenumrate ori.

Mama are voie sa-i faca fiului meu vreun act in absenta mea si a fratelui meu, avand in vedere faptul ca tatal meu este decedat?

In alta ordine de idei eu stand de 13 ani in aceasta curte fara mutatie ( ca am zis sa ne pastram buletinul de Bucuresti) i-am adus imbunatatiri pentru care nu am pastrat facturi (pentru ca era mama) si mi-a repetat de nenumarate ori ca imi va ramane mie si eu am avut incredere. Imbunatatirile aduse sunt pe baza unor credite pentru care recuperatorii vor sa ma execute.

Cu noi sta si fiica mea care are un baietel de 1 an, in cazul in care vine executorul noi ce trebuie sa facem? ne poate obliga sa iesim afara?au voie sa intre peste noi in casa? sau avem timp sa atacam in instanta? Vreau sa-mi recuperez macar banii bagati aici daca alta solutie nu mai este.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.



Parintii mei detin un apartament si o casa cu curte mostenire de la bunici. Mama mea a fost internata in 2007 si am aflat ca are creierul atrofiat 60% si va innebuni.Dupa decesul tatalui meu vrea sa ma dea afara din casa in care stau cu acordul lor verbal de 13 ani si sa lase totul fiului meu.Eu mai am un frate si nu am deschis succesiunea dupa tatal meu tocmai ca sa traiasca linistita cat mai are si noi rezolvam dupa moartea ei dar acum parca a innebunit. Pot sa cer expertiza psihiatrica, cam cat m-ar costa si ce demersuri trebuie sa fac? Multumesc pentru ajutor.