avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate mihaij1

Activitate mihaij1

Buna ziua

Sunt sofer profesionist si lucrez doar pe comunitate, doresc sa stiu daca salarizarea sib forma (salariu minim pe economi in tara +diurna ) este corcta si legala.
Sunt angajat cu un contract de munca, inregistrat la itm(pe care eu nu l-am semnat si nu stiu ce scrie in el) contractul este inregistrat pentru ca se platesc taxele aferente pentru salariul minim pe economie din care mie mi se livreza in cont lunar circa 860ron. iar restul pana la 2000euro se transfera ca si diurna.
In momentul in care m-am angajat , am intrebat cat este salariu, mi-sa spus ca este 2000euro fara a specifica cum mai exact. salariu+diurma.
deci:
firma angajatoare este din romania, camioanele sunt inmatriculate in polonia iar cursele sunt 90% germania-danemarca-germania. cel mai mult timp de condus se efectueaza pe germania.

doresc sa stiu daca firma angajatoare este obligara sa plateasca salariul, nu diurna, SAlariu conform reglemantari din germania respectiv 8,50 euro pe ora.
mentionez din nou, eu nu am semnat nici un contract, lucrez pe comunitare de 7 luni, nu am fost nici o zi in romania. tarile fregventate germania, danemarca 80% din timp, rar olanda-suedia.
Exista o valoare maxima care pot sa o incasez ca si persoana fizica?
daca da... care este aceasta?

va multumesc
Buna ziua

Am o mare problema...
Sunt persoana fizica rezidenta in Romania si am incheiat un contract de comision cu o firma ce electueaza operatiuni financiare, firma este inregistrata in AUSTRIA.
In urma unei tranzactii financiare reusite, tranzactie financiara efectuata in Dubai, urmeaza sa incasez un comision .

Doresc sa stiu daca trebuie sa platesc impozit statului raman, pentru acesti bani.
care este impozitul, "valoarea lui".
daca exista o suma maxima pe care o pot incasa, ca si persoana fizica.(nu PFA, sau FIRMA)

va multumesc
Buna ziua

Doresc sa stiu daca un SRL. inregistrat in Romania, care primeste o suma de bani din afara ca donatie, FONDURI UMANITARE, poate sa doneze unor persoane fizice din Romania o parte din aceasta suna de bani, tot in scop umanitar.

Ce acte trebuiesc facute?
Care sunt coditiile de donatie?
Care este valoare maxima ce poate fi donate catre aceste personae fizice.
Ce impozite trebuiesc platite la stat sau daca beneficiaza de scutiri.

Va multumesc