Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sofer pe comunitate, plata, salarizare corecta.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sofer pe comunitate, plata, salarizare corecta.

Buna ziua

Sunt sofer profesionist si lucrez doar pe comunitate, doresc sa stiu daca salarizarea sib forma (salariu minim pe economi in tara +diurna ) este corcta si legala.
Sunt angajat cu un contract de munca, inregistrat la itm(pe care eu nu l-am semnat si nu stiu ce scrie in el) contractul este inregistrat pentru ca se platesc taxele aferente pentru salariul minim pe economie din care mie mi se livreza in cont lunar circa 860ron. iar restul pana la 2000euro se transfera ca si diurna.
In momentul in care m-am angajat , am intrebat cat este salariu, mi-sa spus ca este 2000euro fara a specifica cum mai exact. salariu+diurma.
deci:
firma angajatoare este din romania, camioanele sunt inmatriculate in polonia iar cursele sunt 90% germania-danemarca-germania. cel mai mult timp de condus se efectueaza pe germania.

doresc sa stiu daca firma angajatoare este obligara sa plateasca salariul, nu diurna, SAlariu conform reglemantari din germania respectiv 8,50 euro pe ora.
mentionez din nou, eu nu am semnat nici un contract, lucrez pe comunitare de 7 luni, nu am fost nici o zi in romania. tarile fregventate germania, danemarca 80% din timp, rar olanda-suedia.
salarizarea sib forma (salariu minim pe economi in tara +diurna ) este corecta si legala.

Este corect asa ceva.

In tarile din UE unde exista obligativitatea acordarii salariului minim , firma angajatoare este obligata sa respecte aceste dispozitii.