Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA EXTRACOMUNITAR
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA EXTRACOMUNITAR

Buna ziua, o firma din Romania presteaza servicii pentru o firma din Surinam, cum procedez cu TVA-ul, se platese in Romania sau acolo si de catre cine? Cum se intocmeste factura? Multumesc.
În prezent, Uniunea are 27 membri, dintre care șase membri fondatori din 1958:

* Belgia Belgia
* Franţa Franța
* Germania Germania
* Italia Italia
* Luxemburg Luxemburg
* Olanda Olanda

Alte 21 state au aderat succesiv:

* 1973:
o Danemarca Danemarca
o Irlanda Irlanda
o Regatul Unit Regatul Unit
* 1981:
o Grecia Grecia
* 1986:
o Portugalia Portugalia
o Spania Spania
* 1995:
o Austria Austria
o Finlanda Finlanda
o Suedia Suedia
* 2004:
o Cipru Cipru
o Estonia Estonia
o Letonia Letonia
o Lituania Lituania
o Malta Malta
o Polonia Polonia
o Republica Cehă Cehia
o Slovacia Slovacia
o Slovenia Slovenia
o Ungaria Ungaria
* 2007:
o Bulgaria Bulgaria
o Drapelul României România

Alte trei țări, Croația, Republica Macedonia, Turcia (asociată din 1963 și în uniune vamală din 1996) sunt oficial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.
ce fel de servicii?
prestez lucrari de constructii civile cu angajatii firmei mele. multumesc
daca le prestati in romania, facturati cu tva.
serviciile se presteaza in Surinam nu in Romania.