Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Unde as putea gasi lista serviciilor medicale primite ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Unde as putea gasi lista serviciilor medicale primite in strainatate si decontate in Romania?

Stie cineva unde as putea gasi lista serviciilor medicale primite in strainatate, respectiv in state membre UE, si care sa fie decontate de CAS-ul nostru, din Romania. Am cautat si pe site-ul ministerului sanatatii, si pe la CAS dar nu am gasit nici un raspuns.
Multumesc anticipat.
Serviciile medicale acordate in statele membre UE, in baza cardului, sunt cele prevazute de legislatia fiecarui stat si nu trebuie sa depaseasca ceea ce este necesar din punct de vedere medical pentru afectiuni preexistente deplasarii.
Persoanele asigurate in sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania, aflate pe teritoriul statelor cu care Romania a incheiat documente internationale cu prevederi in domeniul sanatatii, beneficiaza de servicii medicale pe teritoriul acestor state, in conditiile prevazute de respectivele documente internationale.
Rambursarea cheltuielilor ocazionate de acordarea serviciilor medicale in baza documentelor internationale cu prevederi in domeniul sanatatii la care Romania este parte, este efectuata de casele de asigurari de sanatate prin intermediul CNAS.

.
Crissa C, Consilier juridic
Multumesc, si unde as putea sa aflu cu ce state din UE are Romania incheiate acorduri? Si daca nu cer prea mult, si care ar fi continutul acelor acorduri?
@rosehusky,

Puteti gasi informatii utile aici:
[ link extern ]

Cat despre statele in care se poate utiliza cardul de sanatate,acestea sunt;
Belgia, Bulgaria, Republica Cehă, Danemarca, Germania, Estonia, Grecia, Spania, Franţa, Irlanda, Italia, Cipru, Letonia, Lituania, Luxemburg, Ungaria, Malta, Ţările de Jos, Austria, Polonia, Portugalia, România, Slovenia, Slovacia, Finlanda, Suedia, Regatul Unit, plus Islanda, Liechtenstein şi Norvegia şi Elveţia.
ContSters136493, utilizator