Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor de noapte inclusa in salariu zilnic! E ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor de noapte inclusa in salariu zilnic! E normal?

Buna ziua !
As vrea sa ma ajute cineva in legatura cu legislatia muncii mai exact sa inteleg si eu cum este cu plata orelor de noapte.
Sunt angajat ca sofer la o companie Daneza dar contractul meu de munca este facut pe Estonia si in acest contract exista un paragraf in care spune ca PLATA ORELOR DE NOAPTE ESTE INCLUSA IN SALARIU (sistemul este cam asa :sunt platit la zi cu diurna 32 de euro pe zi plus alti 28 de euro pentru ziua lucrata in contractul de munca este stipulata doar suma de 28 de euro pentru ziua lucrata si ca orele de noapte sunt incluse in acesti bani.) Eu unul nu consider ca este normal acest lucru avand in vedere ca majoritatea curselor se fac noaptea si din cate stiu in legislatia din Romania orele de noapte sunt calculate separat si daca muncesti ore de noapte esti platit mai mult. Specific ca lucrez pe comunitate cursele care le fac sunt in special pe Scandinavia,Germania,Olanda,Franta,Polonia etc.
Va rog sa ma sfatuiti.
valigl, utilizator
In tara, sporul pentru munca de noapte se acorda la salariu si nu este inclus in salariu.

C.i.m. cu ce angajator l-ati incheiat , strain sau roman?
angajatorul este o companie din danemarca care de fapt detine un grup de firme printre care si firma cu sediul in estonia unde am eu contractul.
suntem mai multe natii
Romanii , Bulgarii, Estonienii, suntem cu C.I.M pe estonia, Nemtii,Danezii,Suedezii (Care sunt foarte putini ) au contract pe Danemarca.
Eu de exemplu cu toate ca am contract pe estonia nu am fost in viata mea in aceasta tara, doar la ambasada Estoniei din Copenhaga pentru a mi face asigurare medicala.
Cred ca cel mai bine este sa va adresati Ambasadei României în Danemarca.
pe mine ma intereseaza daca acel paragraf cu plata orelor de noapte incluse in salariu este legala intr-o tara membra ue ? si daca e ilegala cum poate fi atacata
Noi nu va putem spune exact, intrucat legislatia daneza nu este cunoscuta in tara. De aceea, v-am indrumat sa va adresati Ambasadei Romaniei din danemarca.