Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu + diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu + diurna

Un angajat roman (conducator auto) are curse in U.E. timp de 2 luni - Spania, Franta, Germania - salariul negociat conform CIM este 975 lei +diurna. Ce salariu va avea acesta, avand in vedere salariul minim din tarile U.E. La ce diurna are dreptul? Cum se calculeaza ? Care este prevederea legala?.
Va avea dreptul la :
- salariul stabilit in c.i.m.
- diurna

Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

HG 518/1995 aplicabila sectorului bugetar si recomandata sectorului privat prevede diurna minima zilnica care se poate acorda pentru deplasarea in strainatate.

In general, pentru tarile UE aceasta are o valoare de 35 euro/zi. Limita maxima fiind 35 euro x 2,5 = 87.5 euro/zi de delegare.

multumesc. Pentru Germania mai este in vigoare salariul minim? Daca da pentru ce interval de timp, cat trebuie sa stea in Germania pentru a beneficia de salariul minim din acea tara?
Germania a suspendat preverile respective.
Saalariatul lucreaza prin detasare sau este in delegatie?
salariatul are curse Germania - Franta - Spania (transporta marfa )
Germania a decis să suspende temporar aplicarea noului său salariu minim în cazul șoferilor, în principal din Europa de Est, când aceștia tranzitează țara.
Prin urmare, salariatul va primi salariul prevazut in c.i.m. atat timp cat efectueaza acele curse.