Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de munca in Romania plus detasare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de munca in Romania plus detasare

Buna ziua,
O persoana cu contract de munca in Romania unde primeste salariu minim si detasare in strainatate, unde pentru fiecare zi lucrata primeste diurna de 35 euro (ex ingrijitoarele de persoane varstnice care lucreaza in Germania cu angajare pe Romania) cum sunt impozitate? Adica ptr veniturile din diurne (30 zile x 35 euro =1050 euro) se platesc contributii la stat si impozit? Sau se impoziteaza doar salarul si diurna o primeste intreaga?
george-neagu, moderator
Se impoziteaza numai salariul , diurna o primeste intreaga.
Diurnele nu sunt considerate venit? Puteti sa faceti trimitere la legea/normele in care se specifica faptul ca diurnele nu sunt impozabile.
Art.55 Cod fiscal
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:

....
g) indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;
......

freeelis a scris:

Art.55 Cod fiscal
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:

....
g) indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;
......

Care este nivelul legal? Intreb acest lucru pentru ca am o cunostinta angajata in Ro cu salar minim si munceste in Germania la ingrijire batrani . In fiecare luna lucrata primeste pe langa salarul din tara inca 1050 euro diurna 36 euro/zi/ Doamna lucreaza in ritmul o luna in strainatate , o luna pauza in Ro deci efectiv 6 luni pe an. Contravaloarea muncii prestate estede 6300 euro/an. Acesti bani a inteles ca ii vor fi impozitati. E adevarat sau ?
Potrivit prevederilor Codului Fiscal şi ale HG nr. 518/1995, cuantumul minim al diurnei este redat în anexa care face parte din HG nr. 518/1995.

Şi în cazul diurnei externe, la fel ca în cazul diurnei acordate pentru deplasări în interiorul ţării, până la de 2,5 ori valoarea acesteia stabilită în anexa din HG nr. 518/1995, pentru fiecare ţară, angajatorul nu are obligaţia reţinerii impozitului pe venit şi a contribuţiilor sociale.

De exemplu, diurna pentru deplasarea în Germania este de 35 de euro/zi.
Limita până la care nu se reţin contribuţii şi impozit este 35 euro x 2,5 = 87.5 euro/zi de delegare.