avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrasive

Activitate alexandrasive

Imi cer scuze daca ceea ce am scris a sunat suparator si va multumesc pentru sfaturi.
Va multumesc ca imi acordati din timpul si experienta dvs.

dumnevoastra spuneti ca exista posibilitatea ca acel act de vanzare din 2006 sa fie fals sau casa sa aiba alte probleme.
daca cartea funciara nu garanteaza proprietatea , atunci ce garanteaza proprietatea? doar contractul de vanzare? Atunci ce rol are cartea funciara? Extrasul de carte funciara din 2011 parea in regula. Atat cat ne-am dat noi seama. :) Nu avea alte date care sa imi fii atras atentia. Eu m-am uitat sa scrie pe el : numele proprietarei, adresa sa fie corecta, numarul cadastral sa fie acelasi ca cel de pe schitele desenate, sa nu fie scris in partea 3 nimic ( am inteles ca acolo se scriu ipotecile), pe desenele cadastrale sa fie desenate limitele si casa in forma reala, si pe contractul de vanzare sa fie descrise casa, proprietara, actele care au stat la baza incheierii contractului, sa fie trecut certificatul fiscal.

Daca iau legatura cu notarul care a incheiat actele cred ca o sa ma trimita la plimbare, neavand nici o calitate. asa cred, nu?

nu am incheiat nici un act cu proprietara, ci doar am fost la vizionare si proprietara a venit cu actele la ea si le-am studiat la fata locului. Nici cu agentia nu am incheiat nimic.
CF inseamna cartea funciara, nu?
nu stiu de ce a cumparat-o sau ce planuri avea cu casa. Pe noi nu ne intereseaza daca a vrut sa stea sau sa investeasca in acea casa, noi doar vrem sa il cumparam. Casa este intradevar nelocuibila si degradata.
Cum se stabileste situatia juridica anterioara ca si cumparatori interesati?
Cine ne da certitudinea ca in viitor nu vor apare situatii de litigiu precum revendicari, contestari a actului din 2006? Nu cartea funciara?

Impozit plateste. Avea la dosar un certificat fiscal din februarie anul acesta in care era mentionat adresa casei. Ea a zis ca trebuie sa scoata un alt certificat fiscal ca acesta nu mai era valabil.

@fanea traian vasile : poate ne auzim la tel.
pai ea avea un extras de carte funciara din 2011 in care la partea 1 era descrisa casa si terenul, la partea 2 era scris contractul de vanzare din 2006 ( nu mai tin minte exact dar era cam asa: in baza contractului.. se intabuleaza dreptul de proprietate ..ceva cu cumparare bun propriu ) si la partea 3 scria doar nu sunt.
din cate imi aduc aminte nu era specificat nimic despre o carte funciara. era ceva de genul ca il absolva pe notar de cercetarea registrelor si a cartii funciare (nu mai imi aduc bine aminte).
avea un cadastru la momentul vanzarii in 2006. Spunea ceva de genul imobil cu limitele .... avand vecini pe .... conform planului de amplasament ... inregistrat la oficiul de cadastru... cu numarul...
nu imi aduc aminte cu exactitate dar cam asa era.

aaa, si avea si certificat fiscal din 2006.
buna ziua,
prin agentie imobiliara am gasit o casa veche cu teren pe care am dori sa o cumparam. Am studiat actele de la proprietara si am observat o discrepanta pe care nu o intelegem. Proprietara actuala a cumparat in 2006 de la o familie. In 2011 proprietara face alt cadastru, si il intabuleaza la o luna dupa. Nu trebuia sa intabuleze imediat dupa cumparare?
Am intrebat-o acest lucru si mi-a raspuns ca a fost plecata din tara si ca a vrut sa vanda casa in 2011 si ca cadastrul vechi (cel cu care a cumparat ea) nu mai era actual sau ca trebuia actualizat si ca a trebuit sa faca un alt cadastru ca sa poata sa il intabuleze. A terminat cadastrul si intabularea si a plecat din nou. acum e in tara pentru a vinde casa asta.
am motive de ingrijorare? Agentul imobiliar ne-a asigurat ca nu, dar ......

si inca ceva , ce inseamna serviciul 211 de pe incheierea de intabulare?

multumesc