Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare casa efectuata in anul 2006 - imobil ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare casa efectuata in anul 2006 - imobil neintabulat

buna ziua,
prin agentie imobiliara am gasit o casa veche cu teren pe care am dori sa o cumparam. Am studiat actele de la proprietara si am observat o discrepanta pe care nu o intelegem. Proprietara actuala a cumparat in 2006 de la o familie. In 2011 proprietara face alt cadastru, si il intabuleaza la o luna dupa. Nu trebuia sa intabuleze imediat dupa cumparare?
Am intrebat-o acest lucru si mi-a raspuns ca a fost plecata din tara si ca a vrut sa vanda casa in 2011 si ca cadastrul vechi (cel cu care a cumparat ea) nu mai era actual sau ca trebuia actualizat si ca a trebuit sa faca un alt cadastru ca sa poata sa il intabuleze. A terminat cadastrul si intabularea si a plecat din nou. acum e in tara pentru a vinde casa asta.
am motive de ingrijorare? Agentul imobiliar ne-a asigurat ca nu, dar ......

si inca ceva , ce inseamna serviciul 211 de pe incheierea de intabulare?

multumesc
2.1.1. Receptie si infiintare carte funciara
Cu siguranta este o problema intrucat in 2006 vanzarea imobilului nu se putea realiza decat in baza extrasului de Carte Funciara care sa demonstreze ca imobilul era intabulat pe numele vanzatorului si ca nu exista sarcini sau alte notari.
Prin urmare odata realizat cadastrul, intabularea pe numele cumparatorului se realiza in 24 ore de catre acelasi notar care a intocmit contractul de vanzare cumparare, in termenul in care CF era blocata.
Nu imi explic de ce in 2011 s-a efectuat un alt cadastru si in ce conditii s-a realizat acea vanzare cumparare la notariat daca cumparatorul a cumparat in 2006.

Trebuie consultate actele anterioare si efectuate anumite verificari la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara istoricul CF iar la taxe si impozite sa se solicite un istoric de rol fiscal.
ContSters82289, utilizator
din cate imi aduc aminte nu era specificat nimic despre o carte funciara. era ceva de genul ca il absolva pe notar de cercetarea registrelor si a cartii funciare (nu mai imi aduc bine aminte).
avea un cadastru la momentul vanzarii in 2006. Spunea ceva de genul imobil cu limitele .... avand vecini pe .... conform planului de amplasament ... inregistrat la oficiul de cadastru... cu numarul...
nu imi aduc aminte cu exactitate dar cam asa era.

aaa, si avea si certificat fiscal din 2006.
Vanzarea efectuata fara extrasul CF pentru intabulare poate fi anulata si poate prezenta un risc pentru viitorii cumparatori atat timp cat legea privind publicitatea imobiliara in vigoare in 2006 obliga notarul sa solicite acel CF.
Citez din Legea nr.7/1996 cu modificari rep. si in vigoare in 2006

Art. 54. - (1) Notarul public care a intocmit actul privitor la un drept tabular este obligat sa ceara din oficiu inscrierea in cartea funciara la biroul teritorial in a carei raza de activitate se afla imobilul. Despre exercitarea acestei obligatii se va face mentiune expresa in cuprinsul actului sau, dupa caz, al certificatului de mostenitor. Mentiunea se va face in cazul in care pentru bunurile din masa succesorala s-a deschis carte funciara sau exista documentatie cadastrala. La autentificarea actelor prin care se constituie, se modifica sau se stinge un drept real imobiliar, notarul public va solicita un extras de carte funciara pentru autentificare sau, dupa caz, certificat de sarcini. Pe perioada valabilitatii extrasului de carte funciara pentru autentificare, registratorul nu va efectua nici un fel de inscriere in cartea funciara, cu exceptia aceleia pentru care a fost eliberat extrasul.

Trebuie consultate actele de proprietate anterioare inclusiv actul intocmit in 2006 pentru ca acea clauza de exonerare a raspunderii notarului nu va avantajeaza in calitate de potentiali cumparatori. Nu va recomand sa cumparati imobilul in aceste conditii incerte. Solicitati sprijinul unui avocat pentru aceasta speta inainte de a proceda la incheierea unui contract /antecontract si a plati un posibil avans.
ContSters82289, utilizator
verificati cu atentie cartea funciara. vedeti extrasul de carte funciara