avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate adyvero

Activitate adyvero

Buna seara.
In cele din urma am primit instiintarea,am primit NUP, iar la Udriste cand am fost cu rezolutia mi s-a suspendat permisul pt 90 de zile fara nici un fel de amenda, am dat examenul pentru reducerea la 1 luna, l-am luat, mi-am luat permisul, iar acum am o intrebare... toata treaba aceasta o sa imi apara pe cazierul rutier?
Astept raspunsurile voastre. Va multumesc!
Din cate stiu eu, de la inspectorul care s-a ocupat, doamna nu a depus plangere de cand s-a intamplat si pana astazi.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Salut.
Dupa multe drumuri la parchet si la Udriste pentru prelungirea dovezii, astazi mergand si intrebandu-l despre situatia in care suntem in momentul de fata pe inspectorul care se ocupa de dosarul meu, acesta imi spune ca dosarul meu este la parchet de ceva timp pentru NUP si imi spune sa merg acolo sa vad ce si cum.
Intorcandu-ma la parchet le intreb pe doamnele de acolo si imi spun ca trebuie sa primesc acasa o instiintare.
Ce pareri mai aveti, ce se intampla in contiunuare, daca imi primesc permisul inapoi. Mai astept sfaturi si pareri de la cei in masura sau care au trecut prin asa ceva.
Va multumesc mult.
Alte sfaturi, sugestii mai aveti. Din intamplarile traite, sau dupa lege mai puteti adauga ceva la situatia mea?
Acum nu am altceva de facut decat sa astept, intre timp o sa merg la serviciu. O sa merg saptamana viitoare sa ma interesez de dosar, ceea ce mi-a spus domnul inspector ieri.
Cum se va solutiona oare problema mea?
M-am intors de la Udriste. Am fost la ghiseul de prelungiri, am primit pe spatele dovezii termenele de prelungire, si am mers la biroul de relatii pentru a intreba de dosarul meu. Raspunsul a fost ca este inca la parchet si ca dureaza pana ajunge la dansii. Ok.
Apoi l-am asteptat pe inspectorul care mi-a luat declaratia si care a facut dosarul, i-am spus ca am fost la parchet, am primit rezolutia si ca m-am interesat de dosar. Acesta m-a felicitat, mi-a zis ca de ce a fost mai greu am scapat, ca pot merge linistit la serviciu si ca pot trece saptamana viitoare sa mai intreb de dosar, sa le spun ca am nevoie de permis...ca sa urgenteze si ei treaba, ca asta este birocratia la noi, ca mai trebuie sa treaca dosarul prin 2-3 secretariate.
Pana la urma sper ca o sa se termine totul cu bine.

Am mers de dimineata la parchet , in audienta si mi s-a dat o rezolutie ce dispune prelungirea dreptului de circulatie, pe o perioada de 30 de zile incepand de astazi.
Am fost la Udriste pentru a o comunica BPR iar acolo cel de la ghiseu mi-a spus sa revin mai tarziu, ca inca nu se implementase dosarul, si ca nu era nimeni pe acolo care sa il ajute.
Asadar o sa merg mai tarziu pentru a vedea ce se intampla in continuare.
Doamna are o zgarietura, o vanataie si un cucui. Nu cred ca are internare si ca nu este nimic grav din spusele inspectorului. Acesta spunandu-mi iar astazi ca nu exista plangere din partea doamnei asupra mea.
In timpul zilei de azi ma suna un coleg (cu care nu vorbisem despre ce s-a intamplat, neavand timp si fiind suparat din cauza situatiei) si ma intreaba ce am facut, si imi zice ca este in apropiere de blocul meu... ci cobor sa stau de vorba cu el.
Trecand si el pe la acel punct de lucru pentru a livra acolo, intreaba si el pe cei de acolo, la un magazin de bloc, la un chiosc de ziare. Vorbind cu cei de aici, spunandu-le ca mi-au suspendat permisul, ii spun ca sunt dispusi sa vina cei de la politie sa li se ia si lor declaratie, doar in acest mod ca nu atimp si nu pot pleca de acolo. Imi spune sa merg sa stau si eu de vorba cu dansii, ceea ce am si facut, spunandu-mi si mie ca sunt de acord cu aceea declaratie, ca doamna cazuse jos nu din cauza mea...eu am urcat-o in masina, nevrand la spital si ca am dus-o acasa. Le spun acestora ca merg la inspector pentru a le cere sa mearga acolo pentru a le lua declaratii.
Ajuns la udriste, il gasesc pe inspector, si ii spun ca ar fi vreo 2 persoane dispuse sa dea niste declaratii despre ce si cum, dar trebuie sa mearga acolo. Ma intreaba cu de le-am gasit tocmai acum, spunandu-i ca pana acum nu le-am gasit, probabil nu erau acolo cand am intrebat.
Imi mai spune sa merg maine sa fac tot posibilul pentru a intra in audienta la doamna procuror, ca este o doamna pe sect.6, si sa stau de vorba cu dansa sa ii spun ce si cum s-a intamplat, ca el o sa dea drumul la dosar maine de dimineata, catre cercetari penale, si apoi dupa ce o sa stau de vorba cu doamna procuror, sa vin sa stau de vorba si cu cel de la cercetari penale pentru a urgenta situatia.
Il mai intreb pe acesta ce o sa se intample cu permisul meu, ca saptamana aceasta mi-am luat concediu, pentru a rezolva problema, dar de saptamana viitoare nu stiu ce o sa se intample existand posibilitatea de a ramane fara loc de munca. Si in situatia aceasta este foarte grav, rate la apartament, etc.
Va mai tin la curent cu ce se intampla.


Inspectorul care m-a chemat la Udriste si care mi-a luat declaratia si permisul mi-a zis ca trebuie sa merg la procurorul de pe sect 6 pentru a depune o cerere de audienta pentru redobandirea permisului sau dreptului de circulatie.
Daca acesta este de acord, nu mai trebuie sa merg sa o duc pe doamna la iml pt a scoate certificat ca nu are nimica. In caz contrar a zis ca trebuie sa ma intalnesc cu ea si sa o duc acolo pentru acel certificat.
Si mai departe habar n-am.
Maine dimineata o sa merg la parchet la ora 9 pentru a depune acea cerere.
Astept si alte sfaturi de la voi.