avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters293525

Activitate ContSters293525

Un amanunt foarte important care nu l-am inteles:daca am primit Comunicare Adresa cu drept de `intampinare` medierea nu se face cu o chemare a ambelor parti la o discutie unde se explica cum ar fii mai bine pentru ambele parti pentru a rezolva pe cale amiabila sii cu costuri cat mai putine ???

Multumesc.

Buna ziua,am uitat un amanunt: care e modalitatea de a cere un consult psihiatric sotiei mele?
Buna seara, voi depune numaidecat intampinare si cerere reconventionala pentru custodie comuna.

Daca obtin program de vizitare al celui mic,asta inseamna caci trebuie sa merg sa-l vad la sora ei unde locuieste momentan?
Se poate obtine sa-l iau la mine acasa pe anumite perioade(zile) stabilite de instanta?

Ancheta sociala se cere separat,se va face inaintea procesului sau se va produce automat in functie de hotararea instantei?

In legatura cu alocatia sii complementara:nu e destul faptul caci ambele sant pe numele sotiei sii doar ea le-a ridicat?
Concubinajul unde a locuit cum pot dovedii daca mi-a fost interzis sa merg la locatia ei sa-mi vizitez minorul?

Cat despre faptul sa ajung la un consens sau sa discutam macar telefonic,sa stabilim unele amanunte,a refuzat categoric.
Era mult mai usor o discutie,eventual nu mai ajungram la intampinare sii cerere reconventionala dar refuza categoric.

O seara placuta.







Buna seara,astazi am primit `Comunicare Adresa`prin posta,cu drept de `intampinare in termen de 25 zile,sotia mea dorind sa plece in Italia,grabeste divortul.Minorul ramas cu ea face 2 ani abia in ianuarie.Nu doresc sa ramana minorul ramas la ea printre straini iar ea in Italia.Daca nu depun intampinare sii sant de acord cu divortul,poate pleca sii lasa minorul la o sora de a ei care sii ea e plecata in italia? Daca depun intampinare,cum pot dovedii caci a stat cu un concubin 8 luni sii acu nu sta acasa cii la o sora a ei? Din luna martie minorul ramas cu mine,de 9 anisori nu a primit alocatia sii nici complementara,ambele le ridica sotia.
Am uitat un amanunt,de 3 saptamani e la o sora a ei,a fost `fugarita`sii de concubin.Cum m-a pot apara?
Răspuns la discuția Divort cu copii
Bunaseara,din data de 11 martie sotia s-a mutat la concubin,de 2 saptamani a fost fugarita sii de acolo,acum locuieste la o sora de a ei la 40 km de domciliu,avem 2 copii impreuna,cel de 2 ani e cu ea iar cel de 9 ani cu mine.Banii de pe alocatie sii complementara e ridicata de sotie,minorul ramas cu mine nu a vazut nici un ban.
Nu am depus actele pentru divort deocamdata.
1-care e procedura sa o chem in instanta pentru retinerea dreptului minorului ramas cu mine
2-am sanse(daca da,care e procedura) datorita `plimbarilor` sotiei sa unesc cei 2 frati,adica sa-l aduc acasa sii pe cel de 2 ani?
Discuție Divort cu copii
Buna seara,din luna martie sant separate de sotie,mutandu-se la noul concubin. Din casatoria noastra de 12 ani au rezultat 2 minori,9 ani sii respectiv 2 ani.
Nu am depus cerere de divort,nici ea,deocamdata.
Minorul de 9 ani locuieste cu mine iar cel de 2 ani cu ea.
Acum problema:din martie,atat alocatia cat sii alocatia complementara a celor 2 minori este ridicata(toti banii)de sotie,fiind pe numele ei cupoanele respective.
Pot chema in instanta sotia,(mentionez caci inca nu am depus divortul),pentru faptul caci minorul de 9 ani nu a primit banii de drept?
Divortul deocamdata nu doresc sa-l inaintez.
Este posibil?
Multumesc.

Multumesc,desigur caci nu sant pentru despartirea fratilor cii pentru reintregirea familiei.
In acest caz,care e procedura `intampinare` ?
Din cate am inteles eu,ar fii inaintat(depus) actele de divort pe data de 22 mai.
Multumesc pentru raspuns,hotararea despartirii a fost luata de catre sotie,ramanand un copil la ea sii unul la mine.Deci,am sanse sii m-a bucur caci copilul cel mare va putea locuii cu mine.nIar in privinta despartirii fratilor,nu eu am fost de acord cii sotia s-a mutat in numai 30 zile la concubin care la randu-i are un minor dintr-o casatorie anterioara.nIar daca nu sant de acord cu divortul inaintat,cum vor decurge lucrurile mai departe?nCine va avea castig de cauza sii cine va platii cheltuielile de judecata?nApoi daca alocatia sii complementara sant trecute pe numele nevestii sii doar ia a ridicat acesti bani inclusiv al minorului ramas cu mine,cum pot dovedii acest fapt?Multumesc pentru promtitudine.
Doresc ca banii din banca care sant trecuti doar pe mine fara ea imputernicit (nu e o suma mare) sa le folosesc in favoarea cresterii sii educarii minorului ramas cu mine,asadar daca lichidez suma pana la pronuntarea definitiva a divortului nu se poate invoca prezenta lor pentru partaj daca am inteles bine?
Multumesc.
Dar copilul nu vrea sa plece la mama lui,eu avand conditiile necesare cresterii sii ingrijirii lui chiar daca nu sant angajat,fiind ingrijit inclusiv de bunici,chiar nu se poate lua in considerare acest fapt,eventual marturia lui cu cine vrea sa ramana?
Am auzit caci poate fii audiat sii minorul cu cine vrea sa ramana daca este necesar,se poate lua in considerare sii acest fapt?
Apoi eu daca am scos banii din banca,renovand camera,banii fiind trecuti doar pe mine,mai poate cere ceva din suma reswpectiva eu cheltuind-o cu mobilarea sii renovarea?
Multumesc pentru raspunsurile date.
In privinta minorilor tin sa specific caci cel mic de 1 an sii 6 luni se afla la ea,iar cel mare de 9 ani la mine. Sotia nu are unde sta,casa parinteasca a ei fiind in paragina iar actualmente locuind in concubinaj,respectivul avand sii el un minor de aproximativ 10 ani. Se poate lua in considerare unde locuieste ea,indiferent daca nu are adresa acolo?
Apoi minorul de 9 ani ce e cu mine nu vrea sa ma paraseasca sii sa locuiasca cu mama lui,aceasta agresandu-l in nenumarate randuri de-a lungul mariajului,eu locuiesc in aceeasi cladire(imobil) cu parintii mei,detin o antecamera(antreu) sii o camera destul de spatioasa,utilata corespunzator pe care sant trecut la primarie la impozit,recent renovand-o,copilul avand toate conditiile necesare,invata foarte bine sii e ingrijit atat de mine cat sii de bunici(parintii mei).
Problema este urmatoarea:m-a ameninta caci va face cumva sa-l ia sii pe copilul ce locuieste cu mine.Eu nu am servici sii nici ea,dar eu dispun de conditii optime cresterii minorului,din partea mea cat sii a parintilor mei,bunicii minorului.
Cum ma pot apara sa nu-l pierd,mai ales faptului caci copilul nu doreste acest lucru.
Daca are 9 ani in august,poate fii intrebat sau sa depuna marturie in instanta (in caz de sotia va cere) i cu cine vrea sa ramana?
V-a multumesc pentru promtitudine.