Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copii

Buna seara,din luna martie sant separate de sotie,mutandu-se la noul concubin. Din casatoria noastra de 12 ani au rezultat 2 minori,9 ani sii respectiv 2 ani.
Nu am depus cerere de divort,nici ea,deocamdata.
Minorul de 9 ani locuieste cu mine iar cel de 2 ani cu ea.
Acum problema:din martie,atat alocatia cat sii alocatia complementara a celor 2 minori este ridicata(toti banii)de sotie,fiind pe numele ei cupoanele respective.
Pot chema in instanta sotia,(mentionez caci inca nu am depus divortul),pentru faptul caci minorul de 9 ani nu a primit banii de drept?
Divortul deocamdata nu doresc sa-l inaintez.
Este posibil?
Multumesc.

Bunaseara,din data de 11 martie sotia s-a mutat la concubin,de 2 saptamani a fost fugarita sii de acolo,acum locuieste la o sora de a ei la 40 km de domciliu,avem 2 copii impreuna,cel de 2 ani e cu ea iar cel de 9 ani cu mine.Banii de pe alocatie sii complementara e ridicata de sotie,minorul ramas cu mine nu a vazut nici un ban.
Nu am depus actele pentru divort deocamdata.
1-care e procedura sa o chem in instanta pentru retinerea dreptului minorului ramas cu mine
2-am sanse(daca da,care e procedura) datorita `plimbarilor` sotiei sa unesc cei 2 frati,adica sa-l aduc acasa sii pe cel de 2 ani?