avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate Stef0n

Activitate Stef0n

Nu e cercetat penal cel vinovat. Procesul verbal facut de politie este cel de contraventie in care s-a descris evenimentul si a carui copie conforma cu originalul am depus-o la deschiderea dosarului de dauna. In acest caz sintagma de "cercetari efectuate de autoritatile publice" este valabila sau nu? Multumesc pentru raspuns!
Dupa aproape o luna de zile am fost instiintat de asigurator ca nu se poate da acceptul de plata decat dupa finalizarea verificarilor suplimentare.
Intrebarea mea este daca au dreptul sa faca verificari suplimentare in conditiile in care Art. 36 la alin (3) din ordinul CSA Nr. 14/2011 spune: "Asiguratorul RCA poate desfasura investigatii privind producerea accidentului, in termen de cel mult 3 luni de la data avizarii producerii evenimentului asigurat, in conditiile in care respectivul accident nu face obiectul unor cercetari efectuate de autoritatile publice.".
Vinovatul cu producerea accidentului a primit p.v cu amenda de la politie, deci nu s-a mers pe cale amiabila in accident fiind implicate 4 masini. La 2 dintre proprietarii masinilor deja s-a rezolvat cu plata daunelor (unul din ei are dauna totala iar altul i-si repara masina).
Răspuns la discuția Vanzare sau schimb cote indivize?
Deci cine nu vinde castiga un cadastru gratuit. Precizez ca aceste costuri cu cadastrul sunt la fel ca si valoarea terenurilor.
Răspuns la discuția Vanzare sau schimb cote indivize?
Multumesc pentru precizare.
In cazul in care ne hotaram sa facem cadastrul la toate terenurile, taxele cu intabularea cine le suporta?
Toti cei ce vor sa vanda?
Eu pot sa-mi fac cadastrul singur pentru cota mea de 1/6?
Exista schimb de cote indivize sau doar vanzare cumparare.
La vanzarea de cota indiviza trebuie facut cadastru in prealabil?
Suntem mai multi mostenitori si nu prea ne intelegem (toti vrem sa vindem terenurile mostenite, mai putin unul).
Am dori sa stim daca exista o cale de a ne imparti terenurile fara cadastru deoarece firmele ne cer niste preturi exorbitante pe cadastru (motiveaza ca nu sunt parcelate si asa mai departe).
Deci putem face schimb intre noi de cote indivize fara a face cadastru?
Multumesc anticipat.