avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate giorgio_2013

Activitate giorgio_2013

Buna ziua,

doresc sa achizitionez un teren arabil care a fost arendat pe o perioada de 6 ani (martie 2007 - martie 2013). Conform contractului in lipsa unor notificari acesta se prelungeste automat. Se pare ca niciuna dintre parti nu a notificat si contractul s-a prelungit automat. Proprietarul terenului a anuntat firma care a arendat terenul ca doreste sa vanda, acestia i-au facut o oferta care a fost refuzata, iar eu m-am inteles cu proprietarul privind pretul.
Daca eu cumpar acest teren acum, cand voi avea si dreptul de folosinta asupra lui? Contractul de arenda devine nul?
Din ce mi-a explicat reprezentatul arendasului, anul agricol incepe la 1 septembrie si de fapt eu as putea folosi acest teren abia anul urmator in septembrie (mentionez ca pe acest teren este cultivata o planta perena (lucerna) care nu necesita alte lucrari agricole in aceasta perioada). Este adevarat acest lucru? Este specificat undeva ca anul agricol incepe la aceasta data? Sau conteaza aceasta data, intrucat eu nu doresc pastrarea contractului de arenda inca un an?
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat,