avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate ioanavarga

Activitate ioanavarga

Multumesc din nou. Intre timp am gasit si articolul din Codul de Procedura Civila care confirma cele spuse de dumneavoastra. Este vorba de articolul 454:

"In adresa de poprire se va pune in vedere celei de-a treia persoane, care devine potrivit alin. 1 tert poprit, interdictia de a plati debitorului sumele de bani sau bunurile mobile incorporale ce i le datoreaza ori pe care i le va datora, declarandu-le poprite in masura necesara pentru realizarea obligatiei ce se executa silit."

Il las aici in cazul in care cineva mai are nevoie de el.
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ce spuneti. Totusi, chiar mi-au blocat doua conturi, desi doar suma din unul singur depaseste cu mult suma datorata. Am si vb cu ei, mi-au spus ca asa e normal. Eu am sa platesc datoria, nu e o problema, dar faptul ca mi-au retinut restul banilor pentru o perioada posibil lunga (depinde cat de repede se ridica poprirea dupa plata) suna a abuz. Multumesc oricum de confirmare.
Buna ziua,

Am aflat saptamana trecuta cu stupoare ca banca mi-a blocat toate conturile pentru o datorie de 6000 lei pe care as fi avut-o la contributiile de sanatate ca persoana fizica. Surpriza mare e ca, mi-au blocat toti bani, mult peste 6000 lei, si ma gandeam daca e legal sau nu.

Am citit deja aici cum ca nu:
m.avocatnet.ro/mobile/m%7Car...
"De exemplu, in cazul in care disponibilul din contul debitorului poprit este mai mare decat cuantumul obligatiei datorate creditorului urmaritor, excedentul din contul respectiv nu va fi afectat de poprire", explica avocatul."


Dar nu am gasit articolul in lege si nu stiu sigur daca ar trebui sa vad un avocat si eventual sa-i dau in judecata.

Deci nedumerirea mea este, chiar exista un articol in lege care sa precizeze asta? As putea avea sanse de castig daca i-as da in judecata?