avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters293905

Activitate ContSters293905

Răspuns la discuția Asistenta judiciara pro bono
Multumesc. Idea este ca inca nu am fost dat in judecata de banca, dar probabilitatea este mare In situatia data, eu cum as putea afla sfatul sau consultanta unei persoane avizate ex avocat,cu mentiunea ca financiar sant praf. Tocmai de acea doream sa aflu daca in Hunedoara ar fi un asemenea avocat.
Buna ziua.Doresc sa va intreb si o fac ,cum poate o persoana sa fie asistata juridic pro bono? Si daca se poate, stie cineva an jud Hunedoara un avocat care ar presta asa ceva? Este vorba de neintelegeri cu o banca legate de restante credit. Va multumesc
Răspuns la discuția Restanta banca, refuz reesalonare
eu platesc lunar rata la banca doar ca posibilitatile mele nu imi permit achitarea integrala a ratei. interesant este faptul ca eu am demonstrat buna credinta dar ma lovesc in continuare de refuzul lor. probabil ca le convine cat le dau stiind ca daca ma actioneaza in instanta si am-i fa poprire vor primi si mai putin decat atat. pana la urma ar fii foarte util pt mine sa stiu care ar fii acele solutii si unde le gasesc.
Răspuns la discuția Restanta banca, refuz reesalonare
As putea incerca jefuirea bancii unde sant dator. Evident este o gluma. Credti ca un avocat m-ar putea ajuta si daca da aveti idee cat ar putea fi onorariul asta in situatia ca o sa ami permit. Sau in ultima instanta pot sa ma reprezint singur? VA MULTUMESC INCA O DATA.
Răspuns la discuția Restanta banca, refuz reesalonare
An conditiile in care nu ami permit un avocat, ce sfaturi ami puteti da. Poate banca sa preia creditul ipotecar de la alta banca? Eu platesc lunar acea rata evident mai mica. De ce sa ma execute? Asta este singura decizie pe care o poate lua instanta in caz meu. Va multumesc tare mult domnul meu pentru timpul acordat mie.
Răspuns la discuția Restanta banca, refuz reesalonare
am incercat la toate bancile. veniturile totale pe familie sant de cca 1600 ron, iar totalul datoriilor de cca1100 ron, aici vorbind sii de datoria fata de banca. valoarea initiala a creditului este de aprox.12000 chf, iar eu mai am de platit cam 9000 chf. singura proprietate pe care o detin inpreuna cu sotia mea ea in calitate de titular iar eu cotitular este un apartament cumparat cu un credit ipotecar inca neachitat.

[ editat de moderator- va rog, nu mai scrieti cu majuscule ]
In urma cu patru ani am facut un credit nevoi pers an chf.Pana in toamna anului trecut am reusit sa merg cu ratele ok. Din decembrie am anuntat banca ca veniturile diminuate ale familiei mele nu mai suporta aceata rata, in consecinta am prezentat bancii actele care dovedeau nivelul meu de indatorare catre alte institutii si cele prin care dovedesc diminuarea veniturilor. Drept urmare am solicitat bancii o reesalonare sau o solutie pentru diminuarea ratei lunare, evident ca refuzul a fost categoric si fara explicatie. In continuare eu platesc rata dar in masura posibilui ex rata normala este 170 chf iar eu reusesc cu greu sa platesc 130 chf. Problema este ca in timp diferenta dintre cat pot eu plati si rata normala se aduna la datorii. In aceasta situatie cu toporul bancii deasupra si fara posibilitati financiare pentru angajarea unui aparator ce pot face sau ce solutie imi dati? Ce imi va face banca ? Va multumeste un roman umilit in tara lui.