avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate password

Activitate password

Răspuns la discuția penalitati neexecutare contract
In antecontractul de vanzare-cumparare se mentioneaza la unul din articole: "vanzatoarea se oblige sa finalizeze apartamentul ce face obiectul prezentului contract pana la data de 31 martie 2010"..."prin finalizare se intelege...,inclusiv obtinerea cartii funciare individuale a apartamentului"

Schimbarea destinatiei si CF-ul pentru apartament (spatiu locativ) l-au obtinut acum in 2013 si ne-au chemat la notar in iunie 2013. Noi am refuzat sa semnam contractul, intrucat ne datoreaza penalitati, iar la un alt articol se mentioneaza ca :"din toate sumele datorate se vor scadea mai intai penalitatile".

Problema acum e ca, in cazul unui litigiu, judecatorul poate hotari altceva decat ne asteptam noi, in sensul ca, dupa calculele noastre, ei ar trebui sa ne mai dea bani noua, numai ca nu putem miza pe acest lucru, mai ales daca li se va accepta faptul ca, incepand din 2012 cand au inceput sa faca demersuri de schimbare de destinatie, nu au reusit acest lucru si din cauza autoritatilor.

Cu alte cuvinte, noi nu suntem acum siguri pana la ce data li se vor calcula penalitati: 2012, 2013, iar procentul lor de penalitati aplicat la suma exigibila este mai mare decat al nostru. (0.5% > 0.05%) si la cat dureaza la noi procesele, ar putea depasi penalitatile noastre.
Asa ca, dupa parerea mea, cel mai intelept lucru ar fi sa le platim acum diferenta de pret si sa ne judecam dupa aceea pentru penalitati.
Buna ziua.
Am semnat in 2009 un antecontract de vz cumparare apartament cu termen predare CF in 2010. Constructorul ne-a chemat la intabulare abia in 2013.
Mentionez ca avem penalitati prevazute in antecontract si am dori sa le recuperam de la constructor.
Intrebarea mea este daca este posibil sa obtinem aceste penalitati de la constructor ulterior semnarii contractului autentic de vanzare-cumparare, bineinteles in instanta? Adica este posibil sa deschidem un proces de recuperare penalitati, atata timp cat noi am semnat actul autentic?
Este important sa stim acest lucru, intrucat si constructorul are stipulate in antecontract penalitati si in procent chiar mai mare decat avem noi, aplicat la suma exigibila, doar ca penalitatile lui ar putea sa le depaseasca pe ale noastre daca noi nu achitam acum diferenta de pret...
Astept cu interes raspunsul d-voastra.
Multumesc.