avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1611 soluții astăzi
Forum Activitate mariastasinopoulou

Activitate mariastasinopoulou

Va multumesc din suflet!!!m-ati ajutat enorm cu raspunsul dumneavoasta .Cetatenia tatalui este de origine greaca .
Buna ziua!! as dori daca se poate sa ma ajutati cu raspunsuri la o problema foarte importanta pentru mine .Mai intai sa va descriu cazul .Deci ..in 1994 luna decembrie ziua 21am nascut o fetita in Romania nefiind casatorita cu tatal ei .Certificatul de nastere al fetitei este scos pe numele meu iar cetatenia actuala a fetitei este de origine romana dupa cetatenia mea .Acum are 18 ani impliniti .A terminat liceul in Romania si vrea sa continue studiile superioare tot in Romania.In momentul de fata eu sunt casatorita cu tatal fetei dar nu a recunoscut-o inca deoarece nu stim ce se va intimpla pe viitor cu studiile ei ,adica daca va primi numele si cetatenia tatalui ei si-ar pierde drepturile in calitate de cetatean roman ?lucrul acesta ar impiedica drepturile de studii la o facultate de buget deoarece automat va primi cetatenia tatalui ei?se poate sa aiba ambele cetatenii in acelasi timp?(mentionez ca anul acesta are examenul de admitere la facultate) .Va multumesc! Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!!