avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1547 soluții astăzi
Forum Activitate RaduRobert

Activitate RaduRobert

Nu e trecut nr de km in contract.
Buna ziua,
Am cumparat anul (2013) acesta o masina de la un tip care aduce autoturisme din Germania. Inainte de achizitionare a tot insistat sa-mi dea seria de sasiu pentru verificare istoric la Porsche Romania, lucru ce nu s-a intamplat, pe motiv ca are treaba, ca trebuie s-o inscrie, etc. Aici mi s-a parut un pic suspect, dar am zis ca n-or sa fie probleme, asa ca am luat masina (dadusem oricum si avans 1000 eur). Dupa ce am cumparat-o i-am verificat si istoric la Porsche si...surpriza (sau nu) masina avea km masluiti (121.000 in bord iar cei de la Porsche mi-au spus ca anul trecut in luna noiembrie masina figura cu 180.000 km in istoric la o revizie uzuala la ei). Am mers mI departe, am vazut ca pe unul din actele masinii scria ceva de o firma din Germania. Am luat legatura cu ei, am intrebat de cel de la care cumparasem masina, mi-au zis ca nu auzisera de el. Am intrebat ( dupa seria de sasiu) de masina si mi-au zis ca ei nu vandusera masina catre samsar. Am intrebat si la ei de km, mi-au zis ca masina cand a fost vanduta avea 190.000 km. Intr-un final am amenintat ca vreau sa-l dau in judecata pe samsar si sa- mi dea dovada (scrisa) ca masina are 190.000 km si mi-au zis ca fara o hotarare judecatoreasca nu-mi dau dovada. Intrebarea mea este: ce pot sa fac sa-l dau pe samsar in judecata. E vreo lege in Romania care sa-mi dea castig de cauza in aceasta speta?

Multumesc