avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielP90

Activitate GabrielP90

Iar ca sa primesc o dovada cu drept de circulatie pentru perioada cat dureaza procesul, pot sa fac ceva?
Si acum ar trebui sa astept sa fiu chemat la proces ,sau sa depun o contestatie inainte sa ma cheme ei?
Nu am fost 'surprins', am fost 'saltat' de langa masina. Chiar daca as fi condus eu masina pana in acea parcare, nu trebuie aduse probe? Daca eu stau in fata blocului langa masina si beau, inseamna ca am si condus?sau ca urmeaza sa conduc? Persoana care se afla cu mine nu detine permis de conducere (desi nu inteleg de ce ar conta asta).

Martori, am explicat si in primul mesaj, pot aduce din acele 20 de persoane care se aflau in apropiere.

Cat despre prezentarea actelor, daca eu nu detin permis de conducere, stau langa o masina, mi se cere permisul de conducere (permis care eu stiu ca poate fi solicitat doar in trafic de catre un agent de la Rutiera, nu de un politist de sectie), in opinia dvs. ar trebui sa fiu incatusat, si eventual sa mi se indrepte putin coastele la sectie pentru faptul ca nu detin permis de conducere dar mi-am permis sa stau langa o masina.

Vecina & politistul e o realitate, nu e o presupunere si o stiu multi. Si din moment ce am fost amenintat sa nu scriu altceva in declaratia mea decat ce a scris colegul lui, da, consider ca am fost obligat sa scriu si sa semnez ceva ce nu corespundea realitatii.


Oricum, ideea e ca am scris aici pentru a gasi o solutie in rezolvarea problemei mele, nu pentru a fi acuzat si de catre altii.
Multumesc oricum
Buna ziua,
Saptamana trecuta ma aflam cu masina in parcarea unui magazin, motorul oprit, cheile in buzunar cand a oprit un echipaj de politie in spatele masinii mele si mi s-a cerut sa ma legitimez. Le-am prezentat buletinul dupa care mi-a cerut si permisul de conducere. I-am spus ca nu am de ce sa-i prezint permisul de conducere pentru ca nu eram in trafic. Atunci a intervenit al doilea politist spunand ca m-au vazut conducand masina pana in parcarea in care ma aflam. In masina cu mine se mai afla o persoana care a cerut explicatii de ce ar trebui sa prezint permisul daca eu nu conduceam si ma aflam stationat intr-o parcare.
La interventia prietenului meu, unul dintre politisti a solicitat un al doilea echipaj de politie iar la aparitia acestuia, amandoi am fost incatusati si bagati cu forta in masini pentru a fi dusi la sectie. Toate astea pentru ca nu am vrut sa-i prezint permisul de conducere. La aceasta scena au fost prezenti aproximativ 20 de persoane care se aflau in parcul de langa magazin.
La sectie mi-a fost luat portofelul cu acte, telefonul meu cat si al prietenului meusi a fost chemat un politist de la circulatie cu un aparat etilotest in care am suflat si aveam 0.60 dupa care am fost dus la IML pentru probele biologice. In tot acest timp nimeni nu a putut sa-mi explice de ce mi-a fost luat permisul. La IML in timp ce asteptam sa dau a doua proba, l-am vazut mai de aproape pe al doilea politist, care este prieten foarte bun cu o vecina de-a mea, cu care am avut un cearta mai devreme in acea zi. Cand am ramas 5 minute singuri, eu cu el, acesta mi-a spus ca ar fi bine sa nu incerc sa schimb declaratia pe care colegul lui o scria in PV ca sa nu-mi ingreuneze el situatia.

Una dintre intrebari este: cum sa fac sa-mi recuperez permisul de conducere? Chiar daca bausem, eu nu conduceam.
A doua intrebare este: unde sa fac o plangere pentru abuz? pentru ca din moment ce am fost cooperant mi s-a parut exagerata partea in care am fost incatusati niste infractori.

Si o a treia mica intrebare, ce as putea face cu privire la relatia dintre vecina mea si politist ca sa aiba amandoi de suferit pentru ceea ce mi-au facut?