avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Activitate AurelDan

Activitate AurelDan

7 zile mi s-a spus,apoi o zi,ziua in care ies din tura de noapte stau acasa apoi a doua zi iar in schimbul 2 ,timp de 7 zile,apoi o zi pauza si iar 7 zile,practic o zi pauza intre schimburi dupa 7 zile de munca.
Sper ca am reusit sa explic cum trebuie.
Se vorbeste de sporuri dar eu mai mult ma tem pentru sanatatea mea la ritmul asta de lucru.
Mi s-a propus sa lucrez 7 nopti consecutiv ca apoi sa am o zi pauza(practic ziua dintre schimburi) si apoi sa trec la schimbul de zi si tot asa.Este legal? sincer ma cam sperie programul asta,am citit in codul muncii dar nu m-am lamurit exact,nu este un job greu dar nici usor iar daca se aduna zile si nopti nu stiu cum va reactiona organismul.Va rog imi poate explica cineva daca este legal sau nu?
Răspuns la discuția Perioada de proba/training
Ok mersi de raspuns,la alineatul 5 nu inteleg treaba cu stagiul de 6 luni pentru cei cu studii superioare,de exemplu in cazul meu,eu am licenta in sociologie,iar acest job este in turism,ma incadrez in perioada de stagiu? iar aceasta perioada trebuie platita? apoi in contractul de munca care sa spunem ca mi-ar fi oferit,unde as fi incadrat la studii superioare sau la necalificat deoarece nu am studii in domeniu?
Buna ziua,de cateva zile ma aflu intr-o mare dilema,am fost la un interviu pentru un post de receptioner,nu am experienta in domeniu si am spus asta angajatorului a doua zi am fost chemat sa stau sa vad cum merg lucrurile pe acolo,mentionez ca nu am vorbit nimic legat de program sau salariu,apoi acest lucru s-a repetat si urmatoarele zile.Apoi am fost chemat pe noapte o ora,apoi urmatoarele 3 nopti am intrat in program normal de 8 ore,dintre care doar prima noapte am fost alaturi de un alt coleg care mi-a facut un training pe parcursul noptii,urmatorele 2 nopti am fost singur,in tot acest timp mi s-a spus ca sunt in training/proba cand se mentiona proba cand training.Acum la finalul celor 3 nopti apare seful si spune ca ei sunt multumiti de mine si sa mai vin inca 5 nopti dupa o zi de pauza dar ca pentru aceste zile/nopti petrecute la hotel eu nu pot fi platit pentru ca ei au mai avut receptioneri care au plecat dupa ce ei i-au instruit.A mai spus ca acum urmeaza training-ul cu el pe ziua,insa nu a spus nimic legat de salariu sau mai departe de cele 5 nopti legat de program,nu am mai pus intrebari atunci pentru ca eram prea obosit si am zis sa ma mai gandesc si sa ma consult
Multi imi spun ca trebuie sa las lucrurile asa pentru ca nu am experienta,dar mie nu mi se pare in regula,pentru ca am muncit de unul singur chiar fiind proba/training si nu am primit si nu voi primi nici un ban pentru zilele/noptile astea,acolo este un fel de job 5 in 1,adica faci mult mai multe decat doar munca de receptioner
De cele 5 nopti ce urmeaza sa le fac iar nu a mentionat nimic legat de salariu.
Ce ar trebui sa fac in continuare? ce sfat imi puteti oferi? sa mai continui la cest job?