Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal sa lucrezi atatea nopti consecutiv?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal sa lucrezi atatea nopti consecutiv?

Mi s-a propus sa lucrez 7 nopti consecutiv ca apoi sa am o zi pauza(practic ziua dintre schimburi) si apoi sa trec la schimbul de zi si tot asa.Este legal? sincer ma cam sperie programul asta,am citit in codul muncii dar nu m-am lamurit exact,nu este un job greu dar nici usor iar daca se aduna zile si nopti nu stiu cum va reactiona organismul.Va rog imi poate explica cineva daca este legal sau nu?
Nu aveti repaus saptamanal?
Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
7 zile mi s-a spus,apoi o zi,ziua in care ies din tura de noapte stau acasa apoi a doua zi iar in schimbul 2 ,timp de 7 zile,apoi o zi pauza si iar 7 zile,practic o zi pauza intre schimburi dupa 7 zile de munca.
Sper ca am reusit sa explic cum trebuie.
Se vorbeste de sporuri dar eu mai mult ma tem pentru sanatatea mea la ritmul asta de lucru.