avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate IonCristi79

Activitate IonCristi79

Buna ziua! Ma numesc Serbu Cristi si va contactez in legatura cu o problema cu un fost cont a unei retele de socializare(matrimoniale). Pe la inceputul acestui an nu mai stiu exact data mi am facut cont pe un site de socializare in scopul de a mi gasi si eu jumatatea. Ca sa pot discuta acolo a trebuit sa platesc o suma de vreo 30 de lei pentru o saptamana imi cerea. Am introdus datele de pe card si am platit. Dupa vreo trei luni m am trezit cu o lipsa de 200 de lei de pe card. Cand am facut investigatii mi am dat seama ca erau cei de pe siteul de socializare care mi luasera acesti bani nejustificat fara sa ma anunte daca doresc prelungirea abonamentului. Am incercat sa ma dezabonez de la ei prin mail dar nu era valabil acel mail deoarece nu reuseam sa trimit. O alta varianta era sa le trimit cerere de dezabonare prin fax la un nr. Eu nu am fax si nu am gasit pe undeva vreunul ca sa pot trimite. Am fost la banca si mi am schimbat cardul ca acesti escroci daca pot sa le spun asa sa nu mi mai poata sustrage alta suma de pe el. Dupa inca trei luni Siteul de socializare a incercat sa extraga alta suma de 260 de lei si nu au reusit deoarece nu mai coincideau datele de pe card. Au inceput cu amenintari in prima faza pe acel site cand voiam sa intru mi au blocat accesul si aparea un mesaj de amenintare ca trebuie sa mi platesc datoria de 260 de lei. Nu i am bagat in seama. Dupa cateva luni cam acum o saptamana am primit un mail in casuta spam de la o firma colaboratoare cu acel site ca figurez in baza de date cu suma de 55 de euro. Am sunat la nr dde telefon din email si le am povestit intamplarea iar acestia mi au spus ca n au ce sa faca si ca trebuie sa platesc datoria fata de acel site. Va rog sa mi spuneti ce sa fac si daca vor putea sa mi faca vreun rau pe viitor. Eu intentionez sa nu le platesc nimic in continuare dar nu as vrea sa am probleme de ordin juridic.
Răspuns la discuția Cum scap de recuperatori
Da am inteles si va multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Cum scap de recuperatori
Multumesc frumos pentru raspuns! Ma intereseaza daca exista vreo lege care sa ne oblige pe mine si pe tatal meu sa preluam datoria fratelui meu decedat?
Buna ziua!

Ma numesc Serbu Cristi din Bucuresti. Am o problema de cativa ani mai exact din 2011 si nu mai pot scapa de ea. Am avut un frate care a decedat in 2011 din cauza unei boli crunte(cancer). Inainte sa se-ntample nenorocirea fratele meu a cumparat un telefon mobil in rate pe 3 ani in valoare de 600 lei. Binenteles ca nu avea de unde sa stie ca se va-ntampla nenorocirea si nu va mai fi printre cei vi. Dupa ce sa-ntamplat necazul au inceput sa ma preseze recuperatorii cu datoria telefonului in valoare de 600 de lei atat pe mine cat si pe tatal meu. Pe tatal meu il tot suna si acum cu tot felul de amenintari cum ca trebuie sa preia datoria fratelui ca exista lege care-l obliga, iar mie-mi trimite scrisori de amenintare adresate fratelui meu ca trebuie sa plateasca datoria. Tatal meu locuieste la tara iar eu in Bucuresti. Le-am trimis copie dupa certificatul de deces atat eu cat si tatal meu de acolo prin fax si tot degeaba tot ne hartuiesc invocand motivul ca ei (acesti recuperatori) au preluat dosarul de la alti recuperatori si nu au copia dupa certificatul de deces. Intrebarea mea este: pot acesti recuperatori sa-l oblige pe tatal meu sa plateasca datoria fratelui meu decedat? Exista lege prin care-l pot obliga? Specific, ca fratele meu a decedat la varsta de 24 de ani si nu avea mostenitori nu a fost insurat.
Multumesc frumos pentru ajutor! ;)
Pai este simplu: proprietarii care platim apa deci suntem cu facturile la zi, dorim sa ne separam de proprietarii care sunt restantieri si nu vor sa-si plateasca intretinerea si din pacate administratorul nu se baga sa-i dea in judecata din motive de frica am impresia pentru ca sunt multi tigani. Atunci cand va opri apa rece( singura care ne-a mai ramas), va opri doar bransamentul vechi adica cel cu restantieri. Singura mare problema si-ntrebare este daca bransamentul cel nou ar fi legal. Eu am intrebat la apa nova la call center si mi s-a spus ca acest bransament este ilegal si ca apa nova nu va da aprobare pentru aceasta operatiune de rebransare. Am intrebat si administratorul care mi-a raspuns ca este legala aceasta lucrare si ca cine mi-a zis mie ca ar fi ilegala se-nseala. Acum nu stiu ce sa mai cred pentru ca eu trebuie sa dau niste bani pentru lucrare si nu stiu daca sa-i dau sau nu pentru ca nu vreau ceva ilegal si cu banii dati.:-/
Pai lucrurile stau un pic mai complicat pentru ca sumele sunt un pic mai mari plus de asta am intrebat la Apa Nova si acestia mi-au spus ca este ilegal un al doilea bransament in bloc si ca ei nu accepta asa ceva ca este lege care interzice. Presedintele ne-a spus celor 15 locatari care suntem la zi ca bransamentul costa 13 mi de lei noi bucata de teava care face legatura intre teava celor de la Apa Nova si blocul nostru plus caminul pentru teava. Din bloc pana-n apartamentul fiecaruia mai costa inca ceva se calculeaza metrii de teava pentru fiecare plus manopera.
Nu putem strange banii! Avem o datorie de 122,234 lei, in bloc sunt multi tigani care nu vor sa plateasca sub nici o forma. Tot am incercat de cativa ani sa strangem banii pentru restante sedinte peste sedinte si nimic. Singura solutie este sa scapam de restantieri prin acest bransament separat.
Buna ziua! Ma numesc Serbu Cristi locuiesc in Bucuresti sectorul 5. De ceva timp exista o problema la mine in bloc legata de apa rece de la Apa Nova. Avem datorii foarte mari acumulate la apa rece, apa calda nu avem si nici caldura tot din cauza restantierilor. Din cauza datoriilor foarte mari riscam sa ramanem si fara apa rece cat de curand. Ieri am primit ultima somatie de la Apa Nova spunandu-ne ca daca nu platim ne opreste apa rece. Locatarii din blocul unde locuiesc si eu s-au strans la o sedinta si au venit cu o idee. Blocul este de 4 etaje cu doua scari si cate 50 de apartamente pe scara. La mine pe scara sunt 15 apartamente cu plata intretinerii la zi printre care si eu, iar restul restantieri, asta doar pe o scara. Ideea este urmatoarea: Cele 15 apartamente care suntem la zi :(vrem sa ne facem coloana separata tot de la Apa Nova cu ceas la fiecare ca in momentul in care cineva nu a platit sa-l debransam doar pe acela. Binenteles ca restantierii vor ramane pe bransamentul vechi. Pentru a putea sa facem un nou bransament la apa avem nevoie in primul rand de autorizatie de la Apa Nova care nu stiu daca ne va da. Intrebarea mea catre dumneavoastra: este legal o astfel de operatiune adica doua bransamente de apa intr-un bloc pe unul restantierii iar pe celalalt cei buni platnici? Va-ntreb pentru ca si eu as dorii sa intru in randul celor cu alt bransament pentru ca m-am saturat de amenintarile despre apa mai ales ca sunt la zi cu-ntretinerea. Sunt foarte multi bani de dat si vreau sa stiu daca este legal si daca se merita investitia pentru ca nu vreau sa dau bani si peste ceva timp sa vina cei de la Apa Nova si sa ne amendeze si binenteles sa raman si cu banii dati!? :(