avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate nonilici

Activitate nonilici

Discuție Export PFA
Buna ziua. Eu sunt PFA ( comert online) si as vrea sa stiu daca pot face export.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Somatie executare silita
Problema e ca domiciliul meu este la adresa parintilor mei care m-au luat in spatiu. Nu stiu cum sa procedez ca sa nu le creez probleme lor si sa fie executati pe bunurile lor. Ei au in casa mobila veche si nu cred ca mai au facturi la toate. Nu stiu cum sa procedez.
Sa plec de la domiciliul parintilor, sa nu le dea drumul la usa?
Astept raspuns de la dvs.
Multumesc mult.

Si eu m-am gandit ca ar putea fi vorba de asa ceva. Dar sunt foarte speriata si am vb. si cu avocat care mi-a spus ca e posibil sa vina executorul acasa sa execute bunurile parintilor.
Si de asemenea mi-a sugerat ori sa plec de la domiciliul parintilor ori sa astept sa vad daca vin si sa fac ulterior contestatie la executare.
Nu stiu cum sa fac.
Astept un raspuns de la dvs.
Stiu ca am gresit ca m-am dus, dar m-am luat dupa un avocat care mi-a sugerat sa ma duc sa dau o declaratie ca nu am bunuri urmaribile si sunt in concediu crestere copil. Ulterior mi-a sugerat ori sa plec de la domiciliu pt a nu creea probleme parintilor ori sa astept sa vina sa ma execute si sa fac contestatie excutare.
Va rog sa ma sfatuiti ca am un copil de un an si nu vrea nici sa plec de la parinti dar nici sa le creez probleme pt ca sunt panicosi.
va rog sa-mi dati un sfat.
Am uitat sa precizez, daca e relevant, ca nu am patit imprumutul de 2000 euro luat de la banca datorita CAS care mi-a pus poprire pe cont si acestia nu au mai avut cum sa incaseze banii. Ulterior creditul a fost cesionat de o firma de recuperari care nu a dorit sa le platesc in rate si s-a ajund la aceasta situatie.
Astept un raspuns cum sa fac cu aceasta executare.
Buna ziua. Am si eu o problema. Mi-a venit o somatie de executare silita de la un executor judecatoresc, precum ca, in termen de 1 zi de la primirea somatiei sa platesc 10.060,44 lei. Am luat legatura cu acest executor si i-am spus ca nu am bunuri mobile si imobile pe numele meu si sunt in ingrijire copil pentru 2 ani si ca locuiesc impreuna cu sotul la parintii mei.
Am dat o declaratie si mi-a comunicat sa imi pregatesc facturile de la bunurile din apartament ale parintilor mei ca va veni sa ma execute pe ele. Avand in vedere ca locuiesc cu ei se presupune ca sunt si ale mele atata timp cat le folosesc.
Un sfat, va rog frumos pentru ca sunt oarte speriata.