avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanFlorinDumitru

Activitate RazvanFlorinDumitru



Am îva?at sa traiesc fara el ... mama mea mia dat fericirea in locul tatalui meu .....
Dar vazand ca ma doare cand stiu ca am implinit o vrasta deosebita si el nici macar la multi ani sa imi spuna .... vazand ca am implinit o varsta care o implinesti o singura data in viata..... nu am de ce sa merg la psicolog, deoarece am o viata plina de fericire, singurul fapt care ma facut sa ii cer pensia alimentara este ca mia spus ca nu are bani si acum aflu ca si/a cumparat apartament .... asta ma induce in eroare ....
Mie mama personal mi-a spus ca nu o intereseaza, eu inca nu am impinit 19 ani ... deci sunt de la 15 la 18 ani.

Nu inteleg de ce ar fi tardiv, un copil poate sa sufere nu numai fizic dar si pshihic, pe care un minor nu le spune celuilant parinte... dar cand devine major prinde curaj? Nu vine calculata si aceasta optiune ? Pot sa fac o cerere in absenta? Eu momentan sa spunem ca sunt inscris la o scoala * in italia * Daca fac rost de aceasta adeverinta scolara. pot face o cerere pana la 25 de ani ?

AVLIL[/b
L-am contactat pentru ai face o propunere, nu iam cerut milioane i-am propus sa imi depuna pe un cec intre 10 si 50 lei pentru a avea si eu ceva pe viitor, si raspunsul lui a fost impulsiv .... ca nu .

Este adevarat ma doare ca am crescut aproape 19 ani fara tata... dar ma si gandesc la mine pentru viitor. daca el nu are sa imi plateasca pe acei 3 ani. ce pot face? eu acum am luat carnetul, pot sa spun ca sunt aproape realizat, eu ma gandesc ca cu acei putini bani care mi i/ar dona m-ar ajuta pe viitor
Stiu ca pare absurd ca propriul fiu doreste sa il cheme in cauza pe tatal sau ... dar mie nu mi se pare.... tin sa ma gandesc la viitorul meu .... de aceea consider ca tatal meu daca nu a fost in stare sa imi plateasca pensia alimentara in acei ani, eu o doresc... deoarece acela ar putea fi cadoul meu de majorat.


Ce ma sfatuiti sa fac ?
Răspuns la discuția Nu ma lasa sa-mi vad fetita
Cat timp sunteti casatoriti sau sunteti in faza despartiri, daca unul dintre parintii copiilor refuza celuilant vederea copilului/copiilor. Este consiliat sa se faca o plangere la fortele de ordine care vor intervenii in acest caz pentru a da posibilitatea celuilant parinte pentru a-și vedea copilul
Daca aveti o horarare judecatoreasca in care spune ca fata va este incredintata, nu aveti nevoie de semnatura tatalui
Buna ziua,
Ma numesc răzvan si am aproape 19 ani.
De cand ma știu parintii mei sau desparțiți, printr-o horărâre judecatoreasca care il obliga sa plateasca mamei mele o anumita suma, si avea dreptul pentru vederea minorului(adica eu) de 2 ori pe luna, la început platea pensia alimentară, dar in ultimi 9 ani nu am mai vazut nici macar 1 ban din partea lui.

Bine inteles ca eu acum ca sunt major as dori sa recuperez suma de bani pierduta pentru intretinere. Bine înteles el in toti acesti ani nu a fost prezent in viata mea(nu ca mi-a lipstit) dar citind horararea in care el a cerut sa ma vada, si dupa aceea a uitat ca exist. Eu locuiesc in italia de 6 ani unde am studiile, si sa spunem ca l-am inteles, dar cand am implinit 18 ani mam asteptat sa imi ureze macar la multi ani, acest fapt ma facut sa ma simt prost(SCUZATI CUVANTUL), de recent si-a cumparat un apartament.... deci asta demonstreaza ca are un venit si ca are de unde.....

Eu din unele auzite il pot chema in istanta pentru abandon familiar, si pentru lipsa de plata a pensiei alimentara? Cum? In caz ca nu are de unde sa plateasca suma neplatita in cursul aniilor, pot cere prin judecator ca in locul banilor sa mi se dea bunuri sau chiar imobilul?

Daca ma puteti ajuta? Daca da, de ce am nevoie?

Va multumesc pentru atentia acordata, astept raspunsurile voastre