avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate deira

Activitate deira

Multumesc mult celor care si-au rapit un pic din timp ca sa-mi ofere niste raspunsuri si au inteles sa evite comentariile de genul "cautati in alta parte". Caci daca era atat de simplu, nu deranjam pe nimeni cu problema aceasta.
Si pentru ca dvs sa puteti intelege mai bine cadrul general:
- flotantul expira exact peste 2 luni
- iar prin "termen lung", lucru asupra caruia am insistat de nenumarate ori in discutiile initiale cu proprietara, am clarificat inca din prima clipa ca nu un an, doi, ci 10 sau chiar mai mult (proprietara plecata in strainatate la munca, garanta ca nu are nicio intentie sa se intoarca si chiar daca ar face-o, mai are o casa, iar apartamentul chiar nu o interesa). Acesta este lucrul cel mai dureros, caci in baza acestei pseudo-garantii, am plecat dintr-un loc sigur, pe care acum, evident, l-am pierdut. Si ne trezim cu vietile date peste cap..

Apreciez orice sfat suplimentar pe care mi l-ati putea da.
Buna ziua.

Am nevoie disperata de un sfat. Eu si sotul stam in chirie de un an, fara contract, intr-un aparatament unde ni s-a spus initial ca putem sta pe termen lung. Asta a si fost principiul de baza. Avand garantia (verbala), insistenta, ca vom sta cat vom dori, am investit in acest apartament si am plecat de unde stateam inainte. Acum proprietara ne cere sa evacuam apartamentul in 2 luni si practic vom iesi in strada, caci nu ne permitem sa cautam cu chirie in alta parte. Mentionez ca avem vize de flotant, care sunt probabil singurele dovezi ca am fost primiti in spatiu. Si un contract cablu-internet pe numele meu. Daca nu putem face nimic sa determinam proprietara sa nu ne scoata in strada, mi-ati putea spune daca exista vreo modalitate prin care s-o facem sa o "coste" lipsa crasa de omenie? Am putea-o reclama pentru evaziune sau altceva (fara ulterioare consecinte asupra noastra.. caci e suficient calvarul prin care trecem cu vietile date complet peste cap de aceasta decizie peste noapte a proprietarei). Toate cheluielile sunt la zi, apartamentul dintr-o ghena l-am transformat intr-o casa, nu am avut incidente cu vecinii, etc

Va multumesc mult!