avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate Luca2013

Activitate Luca2013

Răspuns la discuția Erori in poprire
Buna ziua.

Raspund tot eu, poate foloseste cuiva: am contactat un avocat specializat in eexecutari silite. Vom contesta executarea, este nelegala solicitarea, cum spuneam conf copie contract card credit, investit cu titlu executoriu suma ca debit de baza este 2000 ron.

Deci, cum s-a spus de multe ori pe forum, daca nu ne descurcam singuri, avocatul (profesionistul) este solutia adevarata, potrivita si necesara.

Numai bine tuturor.


Răspuns la discuția Erori in poprire
Buna ziua.

S-ar parea ca reincep odiseea; am primit somatie de executare silita, pe acelasi dosar pt. care am PV de incetare citez: "executarea silita a incetat potrivit art 371(5) lit c), coroborat cu art 373(3) C proc civ".
Rugaminte, poate ma puteti lamuri.

1. conf copie contract card credit, suma ca debit de baza este 2000 ron, iar somatia este pt 7500 ron (precizez, fara penalitati si restante, explicitate separat).
- cum pot fi executata pt o alta suma decat cea de pe contract? doar pe principiul ca "asa zic eu?" - din discutia cu executorul, este o nota explicativa prin care creditoarea (un IFN) sustine ca pe card a fost o descoperire de cont mai mare)
2. odata ce exista un PV de incetare executare conf art 371(5) ,lit c), care este baza legala de reincepere a executarii?

Executorul ma sfatuieste sa fac contestatie la executare. Cat e taxa de timbru, stiti cumva?
Ce sfat imi dati?
Va rog din suflet, astept raspuns.

Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Erori in poprire
Luca2013 a scris:

Buna dimineata!

am si PV-ul de incetare a executarii silite!
citez: "executarea silita a incetat potrivit art 371(5) lit c), coroborat cu art 373(3) C proc civ".

daca cu 371 m-am lamurit, creditorul renunta la executare, n-am inteles la ce se refera 373.
va rog, poate cineva sa ma lamureasca?

si inca o intrebare: creditorul mai poate relua executarea pe acest caz cu aceleasi documente?adica sa se duca la alt executor?

multumesc anticipat!




Buna dimineata!
in urma cautarilor, am gasit ceva aici: asa e?
www.avocatnet.ro/content/for...

si ref intrebarea daca mai poate continua ce aceleasi documente, am gasit ceva pe alt site; Art. 621. – (1) În vederea executarii silite, titlul se învesteste o singura data cu formula executorie.
(2) Titlul se elibereaza partii care a cerut învestirea sau reprezentantului sau aratat în cererea de învestire.


va rog frumos, poate cineva sa ma ajute/ lamureasca?
multumesc mult.
Răspuns la discuția Erori in poprire
Buna dimineata!

am si PV-ul de incetare a executarii silite!
citez: "executarea silita a incetat potrivit art 371(5) lit c), coroborat cu art 373(3) C proc civ".

daca cu 371 m-am lamurit, creditorul renunta la executare, n-am inteles la ce se refera 373.
va rog, poate cineva sa ma lamureasca?

si inca o intrebare: creditorul mai poate relua executarea pe acest caz cu aceleasi documente?adica sa se duca la alt executor?

multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Erori in poprire
Revin!!!
Acum m-a sunat executorul: SUSPENDA executarea silita!
A dat motivul ca nu are competenta teritoriala, dar a rasuflat clar ca si el suspecteaza fals! Eu chiar i-am spus si m-a sfatuit sa discut cu creditoarea.
Va multumesc pt sprijin!
Răspuns la discuția Erori in poprire
Buna dimineata.
am reusit sa trimit Notificare catre BEJ si soc creditoare solicitand argumentat (cum mentionam in primul post):
• Copia INTEGRALA a documentului/ CONTRACTULUI DE CREDIT
• Desfasurator plati efectuate de subsemnata
• Calculator sume pretinse/ datorate in clar, conf. termenilor si conditiilor contractuale

BEJ mi-a raspuns ca pt desfasurator si calculator sume sa ma adresez soc creditoare intrucat nu sunt comunicate la dosar - e normal sa se accepte in executare dosar fara documente probatorii?
Si in urma solicitarii mele repetate, mi-a transmis copie, NU integrala a contractului. Sa explic clar: mi-a trimis acelasi document anexat deciziei de infiintare a popririi. Cum spuneam, data contractului, suma si nr contractului nu concorda cu cele inscrise de creditoare in biroul de credit si in documentele pe care le detin eu (dovezi plata, corespondenta mail...)
Nu e vorba de erori de redactare in document BEJ ci de datele din asa-zisul contract!!

Eu am mari suspiciuni.

Va rog din suflet, dati-mi un sfat! - din 02.07 au inceput cele 15 zile in care pot depune contestatie.

Multumesc cu respect!
asa e, probat si de mine intre timp. totusi n-as risca sa merg la banca cu care am probleme.

cred ca e vorba de datele care se completeaza de catre expeditor (fara cnp), iar aplicatia WU n-are legatura cu cele bancare. oricum, de la "cred" incolo, luati-o ca pe o parere, nu ca informatie sigura.
multumesc si eu.
Scuze, revin cu precizare: transferul NU se face in cont bancar. Doar ca ma prezint sa ridic banii de la o banca care are serviciul WU.

Multumesc frumos
Buna ziua.
(Sper ca nu contravin regulilor forumului intervenind pe subiect): precizarea/ raspunsul Dvs se aplica si in cazul banilor prin Western Union? Chiar daca ii ridici de la o banca?

Multumesc mult
Răspuns la discuția Erori in poprire
Buna dimineata!

Pe langa raspunsurile la cele 2 postari de mai sus, va rog mult un sfat (incerc o formulare cu termeni cat mai "legal") (cum nu-mi permit consultanta unui jurist :(, incerc sa gasesc pe net diverse formulari si referiri la Art de lege).
Deci, ca sa-l oblig/ fortez pe executor sa furnizeze date corecte si mai ales sume corecte si explicitate, pot face referire la Art 388 (date eronate) si sa mentionez ca trebuie sa-si probeze pretentiile?

Multumesc mult inca odata.