avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate andrutza_bc

Activitate andrutza_bc

Buna ziua! Sunt insarcinata in 8 saptamani si as vrea sa stiu daca exista sanse reale ca sa nu fiu data afara de la locul de munca, precizez ca lucrez in domeniu privat si nu public. Am informat angajatorul prin instiintare scrisa ca sunt insarcinata. Mentionez ca sunt angajata ca lucrator comercial, stau in picioare 8 ore pe zi, cand primesc marfa car singura lazi grele cu produse de carmangerie, nu am voie sa imi iau pauza 10 min ca sa imi cumpar ceva cald de mancare, lucrez singura pe tura si nici la baie nu am voie sa merg intru-cat nu am voie sa inchid magazinul, plus ca am o colega care vrea sa isi aduca o prietena in locul meu si in acest sens ii spune sefului numai minciuni ca sa ma dea afara. Cu toate acestea eu imi respect obligatiile de servici si nu am facut nici o problema din punct de vedere profesional chiar daca starea mea de sanatate nu a fost una buna in ultimele saptamani. Am fost anuntata ca voi fi mutata la alt punct de lucru unde se lucreaza mai multe ore pe zi inclusiv sambata si duminica. Cf OUG 96/2003 ar trebui sa fiu protejata dar mi s-a spus ca angajatorul poate sa ma dea afara oricand sau sa ma mute la program prelungit oricand..indiferent ca sunt sau nu insarcinata. Mentionez ca aceasta stare de stres continua ma afecteaza atat psihic cat si fizic dar nu imi permit sa raman fara un loc de munca in situatia actuala. Ma puteti ajuta cu un sfat? Cum pot eu sa fac sa mi se respecte drepturile de gravida concret?