avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaBianca

Activitate RamonaBianca

Sunt posesorul unei asigurari facultativa casco, am avut un accident , s-a stabilit constatarea initiala, si mi-a fost inaintata de catre asigurator suma de 8.000 lei pentru reparatia autoturismului. Cu documentul de introducere in reparatie a vehiculului m-am prezentat la trei unitati specializate pentru a-mi face un calcul estimativ al reparatiilor. Acest calcul a fost efectuat pe baza programelor electronice de calcul a devizelor de reparatie de tip AUDATEX, asa cum este specificat in conditiile contractuale incheiate cu societatea de asigurari , in urma acestor calcule rezultand o suma de 12.000, deci inca 50 % fata de suma pusa la dispozitie de asigurator.
Precizez ca valoarea politei este de 4.500 EUR, cu o fransiza de 20%.
Va rog sa ma coordonati ce anume trebuie facut pentru recuperarea integrala a sumei necesare pentru efectuarea reparatiilor asa cum este calculata de AUDATEX, si care este baza legala pentru a solicita calculatia asiguratorului pentru a vedea de unde provine suma lor de 8.000 RON, sau daca societatea de asigurari are baza legala in diminuarea calculatiei.