Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare facultativa Casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare facultativa Casco

Sunt posesorul unei asigurari facultativa casco, am avut un accident , s-a stabilit constatarea initiala, si mi-a fost inaintata de catre asigurator suma de 8.000 lei pentru reparatia autoturismului. Cu documentul de introducere in reparatie a vehiculului m-am prezentat la trei unitati specializate pentru a-mi face un calcul estimativ al reparatiilor. Acest calcul a fost efectuat pe baza programelor electronice de calcul a devizelor de reparatie de tip AUDATEX, asa cum este specificat in conditiile contractuale incheiate cu societatea de asigurari , in urma acestor calcule rezultand o suma de 12.000, deci inca 50 % fata de suma pusa la dispozitie de asigurator.
Precizez ca valoarea politei este de 4.500 EUR, cu o fransiza de 20%.
Va rog sa ma coordonati ce anume trebuie facut pentru recuperarea integrala a sumei necesare pentru efectuarea reparatiilor asa cum este calculata de AUDATEX, si care este baza legala pentru a solicita calculatia asiguratorului pentru a vedea de unde provine suma lor de 8.000 RON, sau daca societatea de asigurari are baza legala in diminuarea calculatiei.
Nu intelegem cum v-a fost "inaintata" suma de 8000.Daca este vorba despre un deviz initial, solicitati service-ului sa ceara o reconstatare pentru eventualele defecte/piese/operatii nou aparute dupa demontare, confruntandu-se devizul recent cu cel estimat initial.In urma acestui demers, functie de pozitia asiguratorului, aveti posibilitatea sa formulati pretentiile in instanta, pe baza conditiilor de asigurare atasate politei.
nucu$, utilizator
Daca devizul de reparatii a fost intocmit de un service agreeat de asigurator, practic nici nu va intereseaza sumele vehiculate...pur si simplu lasati masina la reparat, apoi siguratorul va transmite unitatii service acceptul de plata.
albastrel_2 a scris:

Daca devizul de reparatii a fost intocmit de un service agreeat de asigurator, practic nici nu va intereseaza sumele vehiculate...pur si simplu lasati masina la reparat, apoi siguratorul va transmite unitatii service acceptul de plata.

Nu insa daca in polita, fransiza de 20% este fixa pentru orice eveniment, fiind calculata ca procent din suma asigurata (4500E) Necunoscand suficient detaliile, nu putem decat sa presupunem orice! (20% din 4500E=~ 4000 lei)

RamonaBianca a scris:

Va rog sa ma coordonati ce anume trebuie facut pentru recuperarea integrala a sumei necesare pentru efectuarea reparatiilor asa cum este calculata de AUDATEX, si care este baza legala pentru a solicita calculatia asiguratorului pentru a vedea de unde provine suma lor de 8.000 RON, sau daca societatea de asigurari are baza legala in diminuarea calculatiei.

In primul si in primul rand cititi cu atentie clauzele contractuale . In ultima vreme firmele de asigurari au inceput sa introduca prevederi care va obliga sa reparati masina doar la unitati partenere sau sau in caz contrar despagubirea va se va efectua conform normelor din contractele cu acestea.
Legat de AUDATEX, trebuie sa tineti cont ca acesta nu este Dumnezeul despagubirilor sau al reparatiilor. Este un program si nu este singurul prin care se intocmesc devize de reparatie. In acest program se introduc detalii despre dauna, solutiile tehnice convenite , pretul pieselor si al manoperei. La pretul pieselor daca nu se intervine programul selecteaza automat pretul unui reper nou , original (OM) . Astfel devizul poate fi mult mai mare decat unul similar in care se opereaza preturi de producatori licentiati .
Stim bine ca in general service-urile nu folosesc piese originale, in schimb le factureaza asiguratorului . Schema asta o cunosc si firmele de asigurari si de aceea au contracte de colaborare doar cu anumiti reparatori sau livreaza chiar ele piesele catre acestia.
Daca in legislatia pe RCA asiguratorul nu poate obliga pagubitul sa efectueze reparatia la un anumit reparator la la un anumit pret in ce priveste contractele Casco pot face asta daca sunt trecute aceste clauze in contract .

[EDITAT}

Ioan Ciobanu, Expert judiciar