avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate roucoups76

Activitate roucoups76

pt domnul avocat stie tot in special, incredintarea unui minor se judeca acolo unde are domiciliul minorul nu la moscova ca asa ai dumneata chef, eu nu sunt avocat dar, am citit si codul civil roman si pe cel belgian si conventia de la haga care spune ca rapirea indeplineste conditiile atunci cand deplasarea si retinerea minorului sa facut de unul dintre parinti fara acordul celuilalt, atata timpp cat parintele care a rapitor nu a avut o hotarare sau un orice fel de intelegere conform legii in vigoare din tara unde minorul isi are domiciliul indiferent de nationalitatea minorului, cititi domnule legile pt ca justitia in alte parti nu se face ca in romanica cu amanarea cauzei la infinit, ba odata ca este lipsa de procedura, alta data ca mai stiu eu ce si uite asa trec anii si prescrie fapta, aici in belgia daca nu te prezinti cand esti citat cauza se judeca pt ca se intelege ca nu te intereseaza, se amana numai atunci cand depui intampinare din timp la dosar cu motivele pt care nu poti veni
[Editat]
si toate astea de ti le-am spus nu au legatura cu cauza mea si sa nu uiti ca poate mai avem si noi neamuri prin romanika care sunt avocati si ne spun cum functioneaza sistemul.
iar asa cum iti zicea domnul de mai sus, stii ca in america daca un parinte pleaca de la domiciliul cu minorul fara sa il instiintez pe celalalt parinte este fapta penala si se pedepseste cu inchisoarea.
si nu crezi ca eu vreau sa bag mama copilului meu la puscarie eu vreau sa am acces la copilul si il pot lua in vizita la mine, asta in conditiile daca s-ar intampla ceea ce spui dumneata, iar daca se intampla ceea ce ti-am spus eu, nu am sa ii interzic mamei dreptul ei de mama asa cum face ea cu mine.
inainte de a vb de caracterul cuiva trebuie mai intai sa il cunosti si nu eu m-am razbunat pe mama prin copil ea sa razbunat si planuia cu parinti ei si frati ei sa ia copilul si sa vina in romania pt ca asa are sa primeasca pensie pt copil si are sa traiasca linistita dar, copilul meu nu este si nici nu va fi o sursa de venit pt cineva asa ca mai lasatima cu mamele pt ca cunosc destule cazuri cand mamele decat profita iar, in cazul meu adevarul il cunosc doar eu, si te asigur eu ca eu nu sunt agresiv si poate doamna este agresiva.
cat de agresiv poate fi un om care pleaca la munca la ora 5 dimineata si se intoarce acasa la 8 seara, va ascult parerea,
si va mai intreb ceva imaginativa ca aveti o nepotica de 8 ani care locuiesta impreuna cu dvs iar sotia va spune sa o dati afara din casa, astept comentariile,
asa ca term cu datul parerii pt ca va dau eu cazuri cate vreti cand mama este agresiva si materialista.
Nu domnule avantajul meu este ca imi iubesc copilul foarte mult si il vreau langa mine
[Editat]
dar sa iti pun o intrebare, copilul nu exista oficial in romania nu are nici un act romanesc, in aceste conditii daca eu as merge si l-as rapi de langa mama asa cum a facut-o ea cum crezi dumneata ca ai putea sa il mai ei de aici, eu vreau ca copilul meu sa creasca in bune conditii si nu am sa ii interzic vreodata sa isi vada mama, asa cum face mama cu mine acuma pt ca doamna a facut acest lucru din alte motive nu din ceea ce crezi tu, nu sa purtat nimeni urat cu ea singura ei nemultumire era si este ca nu poate sa imi controleze conturile iar, in momentul de fata ea a incercat sa se foloseasca de copil, asa ca exista mame si mame si sa nu uiti ca si tati pot fi o mama buna.
dar dumneata nu vrei sa intelegi ca teoretic copilul nu exista in romania, pt ca nu figureaza in registrele civile romane, eu nu va contrazic dar, vad ca dvs nu cunoasteti conventia de la haga care spune franc ca nici unul dintre parinti nu are dreptul sa plece cu un copil de la domiciliul fara acordul celuilalt, si iti mai dau un indiciu cad pleci cu un minor nu ai nevoie de cel putin un titlu de calatorie sau de un document de calatorie pt ca teoretic nu poti trece frontiera doar cu un extras de nastere si acela in olandeza, teoretic putea fi orice copil pt ca daca ar fi cum spuneti dvs ar putea sa vina sa mai ia unul cu acelasi document, asta am spus-o la general nu m-am referit special la cazul meu.
si asa cum am zis eu vreau ca persoana care a fost complice sa plateasca pe partea penala pt ca pe partea civila privind incredintarea minorului este aproape rezolvata.
si va mai spun un singur lucru, sa presupunem ca eu am fost agresiv cu ea in acest caz nu trebuia sa fuga cu copilul, trebuia sa mearga la politie pt ca va garantez eu ca in secunda urmatoare eu eram arestat, pt ca cei de aici nu glumesc cand este vb de agresiune asupra unei femei, cu toate ca locuinta de aici este a mea eu eram arestat iar ea era lasata in locuinta cu fetita, asta era doar un exemplu si va rog sa il luati ca atare.
buna seara d-le/ d-na coraz, eu nu am avut nici o comportare agresiva fata de nimeni si va rog sa ma credeti ca fosta mea concubina a fugit fara sa ii faca cineva rau, a fugit pt faptul ca este "materialista" iar, pe mine ma deranjat faptul ca am sunat-o sa discut cu ea, incarcandu-i si cartela de tel pt ca singurul nr pe care il stiam era cel de belgia.
Dar de fiecare data ea -ia inchis si nu a vrut sa imi spuna unde se afla copilul meu, binenteles si al ei si tot timpul cerandu-mi banii lucru pe care nu l-am facut, in schimb cand am aflat unde este pt ca au fost autoritatile competente si m-au instiintat, am trimis pachete pt copila dar ea a refuzat pachetele dar, in schimb cerandu-mi banii spunandu-mi ca si ea stie ce are de cumparat pt copil.
si va rog sa ma credeti ca asta este purul adevar ea nu a vrut sa obtina venituri prin copil, lucru cu care eu nu sunt de acord dar, stiti cum se spune adevarul pur il cunosc nu mai eu si nu mai eu stiu cat am plans pt copilul meu.
si va mai intreb ceva; o mama adevarata nu pleaca cu un copil de 6 luni 2000 km si avand in vedere ca copilul era programat la vaccin in ziua aceea iar, ea a ignorat acest lucru dar, in schimb a luat vaccinul din frigider, vaccin cumparat de mine cu o zi inainte si la transportat in conditii improprii iar, apoi administrandul copilului.
si exact asta sa intamplat a fost trimisa o cerere de returnare a minorului la domiciliul sau legal de catre ministerul justitiei din belgia catre ministerul justitiei din romania, iar dupa trei luni da cautari cei din romania au reusit sa o localizeze impreuna cu copilul iar, la aceasta ora dosarul a fost transmis tribunalului bucuresti.
pai eu exact de asta vorbeam pt ca persoana care sa implicat a ajutat-o sa treaca cu copilul ilegal, copil care si acum se afla "ilegal" pe teritoriul romaniei iar, comportarea ei nu a fost nici ca o adevarata mama pt ca pus mai presus interesul ei personal decat al copilului, pt ca in ziua respectiva copilul avea programare la vaccin dar, pe ea nu a interesat-o.
si asa cum stiu eu ca sa pleci cu un copil nou nascut dintr-o tara in alta iti trebuie cel putin un titlu de calatorie.
ok domnule uite daca doriti, eu va dau datele de contact ale mamei, pt ca vad ca sunteti prea sigur pe dvs, dupa dvs unde se judeca incredintarea minorului, pt ca eu stiu din ce am citit ca este competenta instanta de la domiciliul minorului pt ca vad ca dupa dvs tata nu are dreptul la copil, mai studiati, iar cand pleci cu un minor din cate stiu ai nevoie de cel putin de un titlu calatorie pt minor ceea ce la mine nu a fost cazul.
Si asa cum v-am zis eu am intrebat de pers implicata.
ba este foarte clar pt ca este rapire internationala, pt ca in primul rand mama nu avea domiciliul in belgia, aici avand domiciliul legal doar eu cu copilul iar in al doilea rand incredintarea minorului se judeca aici in belgia proces aflat deja pe rol iar, in ultimul rand ce spuneti dvs nu are nici o logica pt ca din ce spuneti inseamna ca si eu pot merge si rapi copilul si asa mai departe, legea statului belgian spune ca nici un parinte nu poate decide singur viata minorului atata timp cat nu are o hotarare sau un act.
iar eu am intrebat de domnul politist pt ca cu rapirea internationala deja sa demarat un proces, solicitare trimisa de statul belgian, asa ca va dau un sfat mai studiati putin conventia de haga din 1980 si apoi veniti cu copmentarii.