avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate ilye6676

Activitate ilye6676

Sunt divortat de 2 ani prin notar( eu eram plecat in afara tarii la munca fosta sa indragostit pe facebook si a parasit domiciliul cu ambii copii spunindule tot felul de prostii sai intoarca in potriva mea ) . ....acum mai are un copil cu fostul sot pt care ma parasit si este despartita si de ala locuieste la taIcasu eu platesc pensia alimentara lunar pentru copii asa cum neam inteles la notar si cind pot ii vizitez sau ii iau la mine citeva zile in care le cumpar haine si ce au nevoie , ea ma ameninta ca copii au dreptul la casa .....casa care este mostenire de la tatal meu si in care nu am facut nimic in timpul casatoriei cu fosta ......acum aflind ca am renovato si stiind ca a crescut valoarea ei vrea drepturile copiilor ....insa casa nu e pe numele meu a ramas pe numele tatalui meu nu am schimbat inca actele ( mentionez ca cu fosta am trait 13 ani si am 2 copii) . eu miam refacut viata si tot ce am facut in casa renovari am facut cu actuala .
Ma intereseaza daca copii din prima casatorie au dreptul sau daca nu , daca legea imi poate inpune fortat sa le dau dreptul . sau e decizia mea daca sa le dau sau nu , va multumesc anticipat

Răspuns la discuția Proces alocatie si paternitate
probe sunt ca a fost citat in spania si a venit raspuns despre tot ce incaseaza si ce a platit taxe apsolut tot sunt intrebarea mea dc ma mintit avocatul e posibil sa fi mers si pe varianta de a incasa ceva de la el sa fie in favoarea lui procesul
Buna ziua am si eu o intrebare sotiea mea se afla in proces cu fostul sot pt alocatie ca nu ofera nimic pt copil el lucreaza in spania de multi ani cu acte
Actualul avocat nea sugerat sa nu spunem ca lucreaza in strainatate ca altfel procesul se muta pe bucuresti pt ca tribinalul onesti bacau cica nu ar fi compatibil sau nu are voie sa judece procese de genul cind unul din cei doi lucreaza in strainatate .
ceia ce vreau sa stiu e daca este adevarat sau posibil o intelegere cu fostul sot ca sa nu plateasca el mult alocatie posibil sai fi dat ceva bani sa cada in favoarea lui cit mai mult va multumesc anticipat.
vreau doar sa stiu daca e bine sa semnez contractul sau nu e bine casa fiind deja in mare parte facuta
Buna , am o firma de constructii case de lemn si casa e deja aproape gata iar contractul nu sa semnat inca pe partea de structura de lemn daca nu il semnez risc ceva in cazul in care o sa se ajunga la un proces si mentionez ca intermediarul nu a vrut sa il semneze pina in faza finala iar acum fiind un blocaj de bani vrea sa il semneze banuiesc sa poata sa ma oblige sa o termin mai repede tin sa zic ca banii nu or venit tocmai la timp din partea intermediarului cum era prevazut in contract stiu ca nesemnind contractul nu pot recupera tva ca pierd acesti bani .

Dar daca il semnez care sunt avantajele mele si la ce riscuri imi asum pentru ca daca nu il semnez e obligat sa imi dea bani ca sa finalizez lucrarea iar daca il semnez si sunt obligat prin contract sa il termin el poae sa imi dea si teapa cu banii stiind ca are un contract la mina .

Va multumesc anticipat pentru toate sfaturile pe care le dati si ca ne ajutati.
Buna ziua lamuritima si pe mine daca eu lucrez si sunt asigurat sotia beneficieaza de asigurarea mea si ce trebuie sa fac sa beneficieze sau patronul trebuia sa imi ceara ceva acte pt a trece la cartea de munca familia care e sub intretinerea mea va multumesc .
in tara cu cel romin franzului ii este frica de legi ca sunt destul de dure si nu se ia spaga ca in rominia
Daca ti se desface contractul de munca pt ca tiai cerut drepturile care se incalca cu buna stiinta ce se poate face mia fost inkeiat cu art. 65 alin. 1 lit. a scrie reorganizare activitate pe preaviz ceia ce nu e adevarat vor doar sa scape de mine ca am indraznit sa imi cer drepturile mentionez ca sunt in franta la lucru ce pot face am inregistrare audio cu convorbirea mea si patron tin sa sustin ca sunt obligat sa platesc taxele firmei si ale mele de rominia kiriea si mincarea toate sunt suportate de mine suntem obligati sa muncim 10 ore pe zi nu 8 cum e in contract si simbata care normal e libera prin lege se poate face ceva ce sanse am sa cistig in instanta va multumesc
daca un patron iti desface contractul de munca iti poate inpune preaviz el sau e obigatoriu acel preaviz inpus de el si daca pot contesta in instanta decizia lui facind abuz de functia care o au
Mersi de raspuns insa mai am o intrebare am inteles ca se poate angaja persoane pe PF si daca da ce acte ar trebi sa pot lucra in afara cu acei oameni sau cum ar trebui sa procedez va multumesc anticipat pt raspuns dac se poate mai detaliat pasii care trebuie urmati .