avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1623 soluții astăzi
Forum Activitate simodu

Activitate simodu

Buna ziua. Ne pregatim sa infiintam o asociatie cu profil educational-cultural, in care unul din cei 3 membri fondatori este cetatean francez, rezident de cativa ani in Romania. Printre multele intrebari si dileme de care ne lovim se afla si urmatoarele, unele poate putin naive:

1. Care ar fi conditiile si dispozitiile speciale in legislatia si procedura infiintarii asociatiei, in acest caz? Exista anumite conditionari speciale ori restrictii in ceea ce priveste asocierea unui cetatean EU intr-o asociatie cu sediul in Bucuresti Romania? Sau va puteti gandi la anumite clauze speciale care ar trebui incluse in statut/actul constitutiv?
2. In conditiile in care aceasta persoana lucreaza in Romania, este salarizata aici, are rezidenta si cont bancar, unde solicitam cazierul fiscal - in Franta sau Romania? Ce acte ar trebui in principiu din Franta in aceasta privinta?
3. Daca la un moment dat am dori sa deschidem un punct de lucru in Franta am putea-o face? Cam pe unde sta legislatia internationala in acest sens?
4. Exista oare si posibilitatea de a face si inregistra asociatia in sens invers - adica pe teritoriu francez, cu punct de lucru in Bucuresti?

Va multumesc de pe acum pentru informatii. Stiu ca am pus multe intrebari dar m-ar ajuta si daca, in loc de a va complica cu anumite raspunsuri, mi-ati putea indica eventuale resurse online care sa contribuie la clarificarea lucrurilor in situatia noastra.

Numai bine:)