avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate otiliaot1

Activitate otiliaot1

eu sper sa inteleaga de vorba buna ca face rau acum la doi copii,care sunt frati si nu stiu -si sper sa nici nu stie vreodata..dar paza buna trece primejdia rea si o baza legala este bine de cunoscut.Intr-adevar,acum ,la 30 de ani,poate gandi altfel decat la 22
cred ca nu ati inteles exact la ce m-am referit.Spuneam ca imi doresc o baza legala-sa stiu daca mai pot cere testul ADN si sa il informez ca pot cere aceasta -tocmai pentru a-l putea face sa renunte la a mai socializa cu baiatul.Pentru ca familia pe care fiul meu o are acum este familia pe care o cunoaste si nu imi doresc sa imi bulversez copilul pentru ca dumnealui are regrete si este trecut si acum print-o situatie identica cu cea de acum 8 ani.Copilul pe care il are acum este tot conceput in afara casatoriei,dar presiunile parintilor lui au dus la incheierea acesteia.Copilului meu ii este bine unde este acum,cu parintii pe care ii stie.
Gi-jane,exact asta nu vreau sa se intample,si cum o discutie calma cu el nu pot avea-refuza- iar cu cel mic vorbeste cand se vad doar ei doi,mi-am dorit argumente juridice pentru a-l impiedica sa ii spuna si altceva in afara de buna ziua.
Dl Avluci,va multumesc...era nevoie sa fiu informata pentru a-mi proteja copilul
Doama Ella-presupun,nu imi doresc nimic de la un astfel de om,dar sub nici o forma nu vreau sa ii permit sa profite de naivitatea copilului atragandu-l inspre el.Probabil are regrete,si cum nu intelege ca trebuie sa imi lase copilul in pace,vreau sa stiu daca ii pot demonstra ca ,LEGALil pot face sa {"plateasca" amestecul in viata baiatului....atat timp cat imi lasa fiul in universul pe care eu i l-am creat,nu am nici o problema cu dumnealui.
Buna ziua,
v-as ruga sa ma indrumati cum pot proceda pentru a stabili paternitatea fata de fiul meu in varsta de 8 ani,Mentionez ca tatal biologic a intrerupt relatia cu mine in momentul in care a aflat ca sunt insarcinata si nu am optat pentru avort.Actualul meu sot a recunoscut notarial pe fiul meu ca fiind fiul sau o data cu incheierea casatoriei noastre,dar baiatul poarta numele meu de familie.Nu as vrea sa cer in instanta cheltuieli ,daune,ci doar testul AdN,deoarece individul-vecin de palier,proaspat tatic,a inceput sa deranjeze,incercand acum un dialog minimal cu minorul.Nu imi doresc ca fiul meu sa afle cine este tatal lui,dar ,in cazul in care acesta continua sa il abordeze,as dori sa stiu daca il pot actiona acum in instanta.Am renuntat sa introduc actiune pana la varsta de 1 an a copilului deoarece am considerat ca fiul meu nu merita un asemenea tata.Multumesc