avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate ironstf

Activitate ironstf

Răspuns la discuția Uzufruct viager - raspunderi
Buna ziua,


Se poate invoca art. 733 din noul cod civil pentru a stabili raspunderea juridica exclusiv in sarcina uzufructuarului ?
"
SECŢIUNEA a 2-a
Drepturile şi obligaţiile uzufructuarului şi ale nudului proprietar

Art. 733

Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor în caz de litigiu

(1) Uzufructuarul suportă toate sarcinile şi cheltuielile ocazionate de litigiile privind folosinţa bunului, culegerea fructelor ori încasarea veniturilor.

(2)......
"
Multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția Uzufruct viager - raspunderi
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Se poate invoca art. 733 din noul cod civil pentru a stabili raspunderea juridica exclusiv in sarcina uzufructuarului ?
"
SECŢIUNEA a 2-a
Drepturile şi obligaţiile uzufructuarului şi ale nudului proprietar

Art. 733

Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor în caz de litigiu

(1) Uzufructuarul suportă toate sarcinile şi cheltuielile ocazionate de litigiile privind folosinţa bunului, culegerea fructelor ori încasarea veniturilor.

(2)......
"
Multumesc.
Buna ziua,
Detin in proprietate o garsoniera in care locuieste socrul meu. Beneficiaza de uzufruct viager. In urma unei defectiuni la instalatia de alimentare cu apa, a fost avariat apartamentul aflat la nivelul inferior. Fiind asigurat , proprietarul si-a recuperate costurile de refacere de la societatea de asigurari. Aceasta , la randul ei , se indreapta impotriva celui care a cauzat avaria. Din punct de vedere legal , societatea de asigurari se poate indrepta impotriva cui? Beneficiarului uzufructului viager, socrul meu ? Sau impotriva mea , in calitate de nud proprietar ?
Multumesc.