Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager - raspunderi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager - raspunderi

Buna ziua,
Detin in proprietate o garsoniera in care locuieste socrul meu. Beneficiaza de uzufruct viager. In urma unei defectiuni la instalatia de alimentare cu apa, a fost avariat apartamentul aflat la nivelul inferior. Fiind asigurat , proprietarul si-a recuperate costurile de refacere de la societatea de asigurari. Aceasta , la randul ei , se indreapta impotriva celui care a cauzat avaria. Din punct de vedere legal , societatea de asigurari se poate indrepta impotriva cui? Beneficiarului uzufructului viager, socrul meu ? Sau impotriva mea , in calitate de nud proprietar ?
Multumesc.
Uzufructul este dreptul conferit de lege unei persoane(uzufructuar) de a se bucura de lucrurile ce sunt proprietatea altei persoane, intocmai ca insusi proprietarul lor, cu indatorirea de conservare .Asadar, uzufructuarul beneficiaza de o folosinta complexa, fara ca proprietarul sa piarda dreptul de proprietate asupra lucrului.Uzufructuarul are obligatia de a se folosi de lucrul ce face obiect al uzufructului ca un bun proprietar, precum si obligatia de a intretine lucrul in buna stare, avand sarcina de a face reparatiile de intretinere. De principiu, avand in vedere ca in speta Dvs vorbim despre un transfer al dreptului de proprietate, afectat de un termen (pentru ca uzufructul se refera la dreptul socrului de a locui in casa, de a nu-i fi tulburata posesia pe durata vietii sale), acesta este raspunzator pentru daunele pricinuite altor persoane prin actiunile sale. Cu toate acestea nu este exclusa varianta in care sa fiti chemat/a in judecata de catre societatea de asigurari....ramane de vazut...
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Se poate invoca art. 733 din noul cod civil pentru a stabili raspunderea juridica exclusiv in sarcina uzufructuarului ?
"
SECŢIUNEA a 2-a
Drepturile şi obligaţiile uzufructuarului şi ale nudului proprietar

Art. 733

Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor în caz de litigiu

(1) Uzufructuarul suportă toate sarcinile şi cheltuielile ocazionate de litigiile privind folosinţa bunului, culegerea fructelor ori încasarea veniturilor.

(2)......
"
Multumesc.
Buna ziua,

Se poate invoca art. 733 din noul cod civil pentru a stabili raspunderea juridica exclusiv in sarcina uzufructuarului ?
"
SECŢIUNEA a 2-a
Drepturile şi obligaţiile uzufructuarului şi ale nudului proprietar

Art. 733

Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor în caz de litigiu

(1) Uzufructuarul suportă toate sarcinile şi cheltuielile ocazionate de litigiile privind folosinţa bunului, culegerea fructelor ori încasarea veniturilor.

(2)......
"
Multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook