Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plătește utilitățile și impozitul in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plătește utilitățile și impozitul in cazul donației cu uzufruct?

Dupa donarea unui apartament cu clauza de uzufruct viager trebuie schimbate contractele de furnizare utilități, ex. energie electrica, gaz, pe numele donatarului?

Ce implicații sau sancțiuni pot exista în cazul în care nu s-a schimbat titularul de contract?

Cine trebuie sa plătească utilitățile, întreținerea, impozitul, având în vedere ca donatorul are drept de folosinta?
Care este temeiul legal?
Suportarea sarcinilor și a cheltuielilor proprietății
Art. 735.
(1) Cheltuielile și sarcinile proprietății revin nudului proprietar.
(2) Atunci când sarcinile și cheltuielile proprietarului au fost suportate de uzufructuar, nudul proprietar este obligat la rambursarea acestora, iar când uzufructul este cu titlu oneros, nudul proprietar datorează acestuia și dobânda legală.
Impozitul este în sarcina nudului proprietar
Dar cheltuielile folosinței sunt în sarcina uzufructuarului.
El are prerogativele usus și fructus.
Și, de regulă, uzufructuarul are (chiar) folosința exclusivă a bunului...
Mai exact, „în lipsă de stipulație contrară uzufructuarul are folosința exclusivă a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia”. (art 709 c.civ.)
Și cum românul își croiește contractul după te miri ce model, mira-m-aș să existe în contract vreo stipulație contrară. (dar ... ne lăsăm surprinși).
romascanu, moderator
Nu exista specificat in contractul de donatie nimic deosebit.
Inteleg ca in sarcina uzufruactuarului ar intra cheltuielile cu folosinta locuintei (intretinere, energie electrica, gaz, etc.) iar nudul proprietar plateste impozitul.
Ma interesa daca trebuie schimbat contractul cu Enel-ul pe nudul proprietar.