Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufructuar - refuza sa mai plateasca intretinerea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufructuar - refuza sa mai plateasca intretinerea apartamentului.

Buna ziua,

va rog, as dori sa stiu, ce se poate intampla, daca, o persoana care locuieste cu uzufruct intr-un apartament, ( deci nu este proprietarul acestuia) refuza sa isi mai plateasca intretinerea, putind acumula astfel datorii.

ce poate face proprietarul in aceasta situatie?

va multumesc!
Uzufructuarul are, conform art. 729 alin. 1, obligaţia de a suporta reparaţiile de întreţinere a bunului, reparaţiile mari fiind în sarcina proprietarului.
Obligaţia de a suporta sarcinile şi cheltuielile în caz de litigiu, obligaţia de înştiinţare a nudului proprietar (art. 733 - 734 Cod civil).
Uzufructuarul, având folosinţa apartamentului, este obligat să suporte toate sarcinile şi cheltuielile rezultate din această folosinţă, inclusiv litigiile rezultate din folosinţa bunului, culegerea fructelor şi încasarea veniturilor.
Totodată, uzufructuarul are obligaţia de a-1 înştiinţa pe nudul proprietar cu privire la orice încercare de contestare a dreptului său de proprietate.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
VA MULTUMESC!