avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Activitate al1na85

Activitate al1na85

as` putea s-o iau pe mama sa merg la notar si s-o imputernicim pe una din surori sa urmeze pasii pt. succesiune ? ... nu de` alta` dar din cate am auzit pt. a o pune pe mama sub interdictie o sa dureze .. iar noi nu ne putem permite sa depasim durata de 6luni pt. a face succesiunea ... mai ales ca in aceasi zi trebuie sa facem 2 succesiuni una dupa bunicu decedat acum 5 ani dupa care a bunicii decedate acum 1 saptamana si va costa enorm de mult ...
Buna seara ... Mama si cele 2 surori ale ei tocmai au mostenit un apartament in urma decesului parintilor. Mama este bolnava de schizofrenie gradul 2 ... Urmeaza facuta succesiunea dar din cate am inteles mama nu are drept de semnatura ... Am fost trimisa de catre notar la INML sa-i scot Certificatul medico-legal psihiatric dar in momentu in care am ajuns la INML si am explicat problema celor de acolo am fost trimisa la judecatorie ... Adica sa o iau sub tutela mea pt. ca fiind bolnava nu are drept de semnatura ... Ce trebuie sa fac ? De unde sa incep ? As angaja si un avocat in cel mai rau caz ... Cat timp ar dura ? pt. k noi trebuie sa facem succesiunea in termen de 6luni ...

Va multumesc !
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca trebuie scazut conform legii romane se va scadea ceea ce a executat in Anglia.


aveti idee in baza carui articol ii poate deduce anul executat in Anglia ?
Răspuns la discuția Postari video pe site-uri XXX
buna. sa sti ca ceva asemanator am patit eu ... si mai rau ca mie mi-a trimis link-urile cu pozele mele prietenilor si familiei ... am fost la politie am depus o plangere iar politie nu a putut face nimic decat sa-l sperie putin ... i-au trimis o citatie acasa in urma careia nu s-a prezentat si pt. ca eu personal de la "numitul" am primit niste mesaje gen "amenintare" s-a incheiat cu o amenda daca-mi aduc bine aminte cuprinsa intre 500ron si 1500ron . tot eu a trebuit sa fac toata munca ... contactand site-urile ... nu exista mandat de perchezitie pt. asa ceva ... pt. ca la fel le-am sugerat si eu celor de la politie .. doar in cazuri extreme ..

sfatul meu e sa nu-ti faci filme ca v-a patii ceva bestia ca nu-s mari sanse ...
Asta am vrut sa aflu .. daca ii va scade anul executat in Anglia ... Saptamana viitoare il va muta pe jilava unde va ramne definitiv pana la sfarsitul pedepsei ... Vom incepe demersurile in instanta ... daca s-ar putea va rog sa-mi spuneti in mare cum ar trebuii formulata cererea si unde anume la tribunalul buc. trebuie depusa ? ... va multumesc mult pentru raspunsuri
el a fost prezent dar pana s-a dat sentinta deja era iesit din tara pt. ca a ramas in pronuntare si ne asteptam ca din partea curtii de apel sa primeasca executarea in locul suspendarii ... sa inteleg ca nu ii se va scade anul executat in Anglia chiar daca Romani a aflat de el la 2 luni imd. dupa ce a fost condamnat in Anglia ... in continuare ramane la 4ani ?
Buna ziua. As dorii sa aflu de la cineva care s-a ocupat de un astfel de caz sau a trecut prin ceva asemanator. Acum 3 ani sotul meu a fost arestat in Romania pt. furt a primit in prima instanta 4 ani cu suspendare.La 3 luni dupa pronuntare procuratura a facut recurs, a scos suspendarea si a inlcuit-o cu executare.S-a emis mandatul de arestare dar imediat sotul meu a plecat din tara stand pe goana in Anglia pana anul trecut cand a fost arestat in Anglia pt. o fapta comisa acolo.A fost arestat sub un alt nume si a primit o condamnare de 2 ani, la 2 luni dupa ce a fost condamnat politia din Anglia au aflat cine este si ce mandat are in tara l-au tinut inchis la ei in tara 1 an dupa care a fost extradat in tara la noi pt. a-si executa pedeapsa mandatului din Romania. Ce ma intereseaza pe mine acum este ... daca anul executat in Anglia ii v-a fii scazut din pedeapsa de aici ...noi pareri am tot auzit precum ca s-ar scade ca tot privat de libertate a fost sau nu pt. k e fapta separata. Niciodata nu stim ceva sigur pana nu ne confruntam direct. Tot din vb-n vb am auzit ca ar trebuii sa facem noi familia o cerere catre tribunal in care sa cerem recalcularea pedepsei din care sa scada anul executat in Anglia. Daca cineva imi poate raspunde sau ma poate lamurii macar sa nu ne mai imbatam cu apa rece. Va multumesc anticipat