avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate nykusor99

Activitate nykusor99

Răspuns la discuția datorie termica
Intr-adevar,exprimarea a fost cu lacune , deci dupa montarea centralei am fost scos de la cheltuielile comune privind consumul de gaz si agent termic, situatia la care faceam referire este datoria platii pt agentul termic pt spatiile comune si tevile care trec prin apartament.
Răspuns la discuția datorie termica
Dar actualul proprietar are vreo obligatie fata de termica,daca datoria nu e pe numele lui?
Discuție datorie termica
Buna ziua, as vrea un sfat pt. urmatorul aspect:In anul 2004 am cumparat prin credit ipotecar un apartament,pentru fratele meu, care era la munca in strainatate,eu, fiind angajat MAPN la acea vreme(imprumutul s-a aprobat usor).In anul 2007 am renuntat la serviciile termica, instaland centrala termica proprie.In anul 2008, fratele s-a intors din strainatate,a achitat imprumutul catre banca,si am incheiat un act de vanzare-cumparare printr-un birou notarial, el devenind proprietar al imobilului.A fost dusa o copie a contractului de vanzare-cumparare la asociatie, dar chiar in acea perioada s-a schimbat presedinta de asociatie, si nu s-au facut modificarile de rigoare in evidente.Pana prin 2010 cheltuielile termica care reveneau (conform aberatiilor lor) tuturor locatarilor au fost trecute pe asociatie,si au fost achitate.Cand au fost incheiate contracte individuale intre termica si utilizatori,(conform conventiei intre asociatie si termica) facturile care au fost emise,, au fost pe numele vechiului proprietar, in speta ,eu.Acestea nu au mai fost achitate, pana la data actuala.Pe adresa imobilului,si pe numele meu(fost proprietar) a fost emisa o instiintare de plata,cu specificarea ca refuzul platii se va solutiona in instanta.Va intreb care sant indatoririle mele, ale actualului proprietar si ce trebuie sa facem in situatia de fata.
Va multumesc,